czwartek, 23 maja 2024, 16:41

Wandale na cmentarzu

Mieszkańcy Szklarki i okolic są oburzeni tym, co wydarzyło się w ostatnim czasie na cmentarzu ewangelickim, znajdującym się w pobliżu drogi ze Szklarki Przygodzickiej do Jesiony.

Na cmentarzu, który umiejscowiony jest w lesie, w niewielkiej odległości od drogi asfaltowej i trochę większej od zabudowań, znajduje się kilkadziesiąt grobów – starszych, nowszych, zdarza się, że i teraz odbywają się tam pochówki.
Niestety, znalazł się wandal, który zniszczył nagrobki. Gdy byliśmy tam w minioną niedzielę, zliczyliśmy blisko piętnaście uszkodzonych grobów – poprzewracane są krzyże i betonowe tablice z informacjami o zmarłych. Są na nich polsko-  i niemiecko brzmiące.
Sprawa została zgłoszona policji; oto oficjalny komunikat:
12 września br. Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie otrzymała zgłoszenie dotyczące uszkodzenia 12 nagrobków na cmentarzu ewangelickim w Szklarce Przygodzickiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło między 1 a 12 września br. Niestety teren cmentarza nie posiada monitoringu, a wokół występuje teren leśny. Najbliższe zabudowania mieszkalne oddalone są o ok. kilometr. Trwają ustalenia w zakresie wyceny powstałych strat.
Ostrzeszowscy policjanci zwracają się do świadków zdarzenia oraz osób mogących posiadać informacje pomocne w ustaleniu sprawcy bądź sprawców tego przestępstwa o kontakt osobisty z KPP w Ostrzeszowie, ul. Zamkowa 27, lub telefoniczny pod numerem: 62/732-42-72.
Wszelkie informacje na temat uszkodzeń nagrobków można przekazać także za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: dyzurny.ostrzeszow@po.policja.gov.pl

Również na facebookowym profilu Sołectwa Szklarka Przygodzicka pojawił się post, zamieszczony przez sołtys tej miejscowości:
Chciałabym poinformować naszych mieszkańców, że jest mi niezmiernie przykro i wstyd, że taka sytuacja miała miejsce w naszej wsi – wandale zniszczyli nagrobki na cmentarzu ewangelickim. Takie zbezczeszczenie miejsca pochówku naszych współmieszkańców powinno się spotkać z największym potępieniem. Mam nadzieję, że sprawcy zostaną odnalezieni i surowo ukarani.
My również mamy taką nadzieję. (r)

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne