niedziela, 21 lipca 2024, 0:13

W ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia w całym kraju upamiętniono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O tym ważnym wydarzeniu pamiętano również w Ostrzeszowie. Punktualnie o godz. 17.00 rozległy się strażackie syreny, zabiły kościelne dzwony. Pod Lilijkę przybyły zastępy harcerskie, przedstawiciele władz, organizacji politycznych, mieszkańcy miasta, by oddać hołd bohaterskim powstańcom walczącym na barykadach Warszawy. Najliczniej do rocznicowych obchodów przystąpili harcerze – organizatorzy uroczystości, druhowie z 1. Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej oraz harcerze ze ZHR z Obwodu Ostrzeszowskiego – Chorągiew Dolnośląska. Wszak to ich rówieśnicy, powstańcy w harcerskich mundurach z batalionów „Zośka” i „Parasol” złożyli na szaniec swoje młode życie, o czym mówił hm Michał Szmaj.

W hołdzie walczącym i poległym powstańcom, przedstawiciele starostwa, władz miasta, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz delegacje harcerskie złożyły przed Pomnikiem Harcerskim kwiaty, zapalono znicze.

Wśród bohaterów walczącej Warszawy byli również ostrzeszowianie i mieszkańcy pobliskich miejscowości. O ofierze ich krwi wspominał w okolicznościowym wystąpieniu phm Mariusz Ciechanowski. Jedną z tych osób była druhna Maria Kurzawska, ps. „Anka”. Zaraz po zakończeniu uroczystości pod Lilijką, uczestnicy apelu wraz z drużyną harcerzy 1. Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej, prowadzoną przez komendanta hufca, hm Marcina Szajdaka, udali się na ostrzeszowski cmentarz, by na grobie druhny „Anki” zapalić ognie pamięci i złożyć wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

Cześć i chwała bohaterom!

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne