Reklama

niedziela, 5 stycznia 2025, 8:05

Uczcie dzieci muzyki dla ich dobra

To zdanie pochodzi z wniosków do badań naukowych, przeprowadzonych przez Kenny’ego Robinsona – brytyjskiego guru w zakresie badań procesów edukacyjnych. Kilka tysięcy dzieci podzielono na trzy grupy: te, które nie uczą się muzyki, te, które uczą się grania z nut, oraz te, które uczą się improwizacji. Przed badaniem sprawdzono wyniki wszystkich dzieci w szczegółowych testach obejmujących m.in. badanie ilorazu inteligencji.

Po dwóch latach testy powtórzono. U dzieci, które nie uczą się muzyki, stwierdzono normalny rozwój inteligencji związany z wiekiem. U dzieci, które uczą się z nut, stwierdzono trochę większy przyrost, ale w trzeciej, improwizującej, grupie przyrost był zaskakująco wysoki (sięgał 40%). Dzieci osiągały też znacznie lepsze wyniki w szkole niż ich rówieśnicy. Dzieje się tak, ponieważ muzyka jest jedyną dziedziną sztuki angażującą w tym samym stopniu obie półkule mózgu – tj. odpowiedzialną za wyobraźnię – prawą, oraz za myślenie abstrakcyjne – lewą półkulę. Dodatkowo muzyka, inaczej niż np. poezja lub malarstwo, jest sztuką czasu rzeczywistego. Gdy ktoś gra – mózg pracuje na pełnych obrotach i nie znamy lepszego ćwiczenia stymulującego jego pracę. Ta aktywność powoduje utworzenie dodatkowych połączeń między półkulami, przez co wzrasta znacząco kreatywność. Proces ten opóźnia potem starzenie się mózgu i zachowuje jego elastyczność przez długi czas. Muzyka jest dla umysłu tym samym, czym są ćwiczenia fizyczne dla ciała.

W lipcowym numerze „Gitarzysty” z 2018 jest felieton z odnośnikami do tych badań (można go znaleźć na stronie www.fulara.com → Artykuły → Felietony w „Gitarzyście”). Nie bez powodu Einstein grał na skrzypach i pisał muzykologiczne rozprawy w wolnym czasie.

Sierpień to dobry czas, aby pomyśleć o lekcjach muzyki, a Szkoła Zespołów to jedyna szkoła muzyczna w promieniu 60 km, która uczy improwizacji, dodajmy, na dobrym poziomie. Nie oznacza to jednak, że trzeba już coś umieć, żeby się tam uczyć. Są grupy dla początkujących, jak i dla zaawansowanych – m.in. absolwentów szkół państwowych. Oprócz młodzieży, zarówno dzieci w wieku 5-8 lat, jak i osoby w starszym wieku stanowią liczne grupy uczniów. Miesięczny koszt to od 135 do 210 zł w zależności od trybu nauki.

Zapisać się na zajęcia można telefonicznie: 604 695 855, lub drogą elektroniczną: szkola@fulara.com, a więcej o szkole, która istnieje już 10 lat, oraz o osiągnięciach uczniów można poczytać na stronie: www.szkola.fulara.com.  

 

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia