niedziela, 23 czerwca 2024, 18:49

Skąd podwyżki za śmieci dla mieszkańców i obniżenie opłat za śmieci dla przedsiębiorców?

Wyjaśnienie burmistrza
W związku z licznymi pytaniami wyjaśnię to w punktach:

 1. Rząd narzucił nam obowiązek obniżenia opłat za odpady dla przedsiębiorców z 35 zł do maksymalnie 6 zł za standardowy pojemnik.
 2. W związku z tym w gminnym systemie odpadowym zabraknie prawie milion złotych.
 3. Zgodnie z przepisami gmina nie może zarabiać na odpadach, ale nie może też dopłacać, więc brakujący milion pokryć musimy wszyscy jako mieszkańcy, co stanowi prawie 4 z 7 zł podwyżki.
 4. Dodatkowo w tym roku kolejny raz ministerstwo środowiska podniosło opłatę marszałkowską za wywóz odpadów zmieszanych i bio.
  Od 2017 roku opłata wzrosła z 24 zł do 301 zł za każdą tonę.
 5. Zgodnie z rządową ustawą wprowadzono również odbiór dwa razy w miesiącu odpadów na sołectwach.
 6. Niestety również wszyscy musimy uderzyć się w piersi, bo poprzedni rok był kolejnym, w którym drastycznie wzrosła ilość produkowanych przez nas odpadów w gminie.
  Ilość odpadów w kg na mieszkańca w naszej gminie:
  2017 – 245 kg
  2018 – 303 kg
  2019 – 365 kg
  2020 – 413 kg!
 7. Pomimo tego, że uzyskana w przetargu kwota za wywóz tony odpadów jest jedną z najniższych w okolicy, to ilość produkowanych śmieci stanowi o końcowej kwocie, którą muszą ustalić radni.
  Podsumowując, rozumiem wzburzenie tą sytuacją i tak samo jak wielu jestem wzburzony. Można oczywiście populistycznie krzyknąć o złych radnych, ale można też przeczytać o przyczynach i postarać się zrozumieć, że gmina jest tak naprawdę tylko pośrednikiem w całym systemie.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne