Reklama

czwartek, 18 kwietnia 2024, 9:02

Połowa Wielkopolan w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Są powiaty, które mają wiele do nadrobienia

 • Wielkopolska przekroczyła poziom 50% w pełni zaszczepionych mieszkańców.
 • Liderem szczepień niezmiennie jest Poznań – „zabezpieczonych” przeciw COVID-19 jest blisko 65 proc. poznaniaków.
 • Na mapie szczepień nie brak jednak „białych plam”. Niepokojące są dane m.in. z powiatu kaliskiego, gdzie zaszczepionych jest około 40% mieszkańców.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeanalizował dane pochodzące z baz Centrum e-Zdrowia. Przedstawiają one stan szczepień przeciw COVID-19 w regionie na czwartek, 19 sierpnia.
Wielkopolska przekroczyła już próg połowy w pełni zaszczepionych mieszkańców. Po dwóch dawkach lub przyjęciu jednodawkowej szczepionki J&J było 19 sierpnia dokładnie 50,7% Wielkopolan (blisko 1,8 mln osób). Taki wynik daje nam drugie miejsce pośród wszystkich województw w Polsce – ustępujemy wyłącznie mazowieckiemu, gdzie pełną ochronę ma już zapewnionych ponad 52% mieszkańców.
– Wysoka pozycja województwa wielkopolskiego nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Dynamika szczepień przeciw COVID-19 w ostatnich tygodniach znacząco spadła, a tylko one są sprawdzoną drogą do ograniczenia skutków nadchodzącej czwartej fali pandemii – przestrzega Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Choć są w Wielkopolsce powiaty, które dobrze radzą sobie ze szczepieniami, to z rosnącym niepokojem patrzymy na miejsca, gdzie procent wyszczepienia wynosi poniżej 50, niekiedy niewiele przekraczając 40%. Sytuacja tych powiatów w czasie następnego wzrostu zakażeń może być naprawdę trudna. W chwili, kiedy szczepionki są dostępne niemal „od ręki” nie szczepienie się jest wyrazem braku odpowiedzialności i troski nie tylko o swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo swoich bliskich oraz innych osób.
– Osoby niezaszczepione powinny zdecydować się na szczepienie jak najszybciej. To ostatni moment, w którym zakażeń w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało. Zaszczepienia na poziomie 60% nie gwarantuje nam odporności zbiorowej. W tej chwili walka toczy się o życie i uniknięcie masowych hospitalizacji w trakcie czwartej fali pandemii. Przykłady z innych krajów pokazują, że choć mutacja Delta przenosi się szybciej, a zakażenia bywają wykrywane także u osób zaszczepionych, to przechodzą one COVID-19 bardzo lekko. To osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali i najciężej przechodziły zakażenie – prognozuje prof. Jacek Wysocki, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej na UM w Poznaniu.

Ponad 20 powiatów z poniżej 50% wyszczepienia

Chociaż zaszczepionych jest ponad połowa mieszkańców Wielkopolski, to gdyby spojrzeć na mapę powiatów z danymi na 19 sierpnia, widać, że poziom ten osiągnęła mniejszość z nich. Najgorzej prezentuje się sytuacja w powiecie kaliskim, w którym pełnej ochrony przeciw COVID-19 nie miało jeszcze 40% mieszkańców. Granicę tę w niewielkim stopniu przekroczyły także powiaty kolski i ostrzeszowski (około 41%).
10 powiatów o najniższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):

 1. kaliski – 39,66 proc.
 2. kolski – 40,98 proc.
 3. ostrzeszowski – 41,12 proc.
 4. złotowski – 42,6 proc.
 5. leszczyński – 42,67 proc.
 6. gostyński – 42,85 proc.
 7. turecki – 42,99 proc.
 8. krotoszyński – 44,05 proc.
 9. koniński – 44,62 proc.
 10. ostrowski – 45,24 proc.

Statystykę szczepień w Wielkopolsce znacząco poprawiają szczepienia w najbardziej zaludnionych: Poznaniu i powiecie poznańskim. W pierwszej dziesiątce powiatów o najwyższym poziomie zaszczepienia znajdziemy również dwa inne miasta na prawach powiatu.
10 powiatów o najwyższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):

 1. Poznań – 63,95 proc.
 2. poznański – 56,84 proc.
 3. szamotulski – 54,62 proc.
 4. Konin – 51,85 proc.
 5. średzki – 51,37 proc.
 6. Leszno – 50,97 proc.
 7. kościański – 50,62 proc.
 8. wrzesiński – 50,31 proc.
 9. międzychodzki – 50,1 proc.
 10. obornicki – 49,83 proc.

Przypominamy:

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne