poniedziałek, 15 lipca 2024, 16:35

Podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego policji – chciał wyłudzić pieniądze

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie apelują do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie wszelkich środków ostrożności i czujności podczas rozmów telefonicznych z osobami nieznajomymi. Oszuści, których celem jest wyłudzenie pieniędzy, podając się za funkcjonariuszy Policji bądź innych służb, w rozmowie dążą do tego, aby ofiara wypłaciła pieniądze z banku albo wpłaciła je na podane przez nich konto.

Oficer prasowy KPP w Ostrzeszowie – komisarz Ewa Jakubowska,  przedstawia, ku przestrodze, sytuację, jaka zdarzyła się niedawno w naszym powiecie. Niewiele brakowało, a starsza kobieta stałaby się ofiarą przestępstwa i straciłaby wszystkie swoje oszczędności.
22 marca br. do 59-letniej mieszkanki gminy Mikstat zadzwoniła na telefon stacjonarny nieznajoma, która poprosiła ją o numer telefonu komórkowego. Kobieta, niczego nie podejrzewając podała numer. Po kilku sekundach na telefon komórkowy 59-latki z numeru zastrzeżonego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji, podał także swoje nazwisko oraz numer swojej legitymacji służbowej. Poinformował kobietę, że pieniądze, znajdujące się na jej koncie bankowym, są zagrożone, ponieważ został skopiowany jej dowód osobisty, a tym samym osoba, która go skopiowała, posiada pełnomocnictwo do wypłaty pieniędzy. Polecił 59-latce, że ma niezwłocznie udać się do banku, aby uniemożliwić tę transakcję. Ponadto poinformował ją, że podczas drogi do banku spotkają się w umówionym miejscu w Mikstacie. Jednocześnie wypytywał 59-latkę, ile ma oszczędności, czy mieszka sama, czy w chwili obecnej ktoś jest w domu oraz czy ma możliwość dojechania do banku. Pytał, jak będzie ubrana, aby mógł ją rozpoznać. Nakazał też, aby nie informowała o powyższym fakcie Policji.
Na szczęście rozmowie przysłuchiwał się, wykonujący prace remontowe u 59-latki, mieszkaniec gminy Mikstat. Podejrzewając, że po drugiej stronie słuchawki może być oszust, odwiódł kobietę od wykonania poleceń rzekomego funkcjonariusza. On też o powyższym fakcie zawiadomił Policję.
Gdy 59-latka rozłączyła się, oszust próbował jeszcze kilka razy się z nią skontaktować, ponadto na jej komórkę dzwonił numer telefonu operatora sieci niemieckiej.

Policja apeluje do mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego o zachowanie czujności podczas rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy, urzędników itp. Jednocześnie policjanci, przeciwdziałając takim sytuacjom, zwracają się z prośbą o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Ostrzeszowie w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie o próbę wyłudzenia pieniędzy.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne