poniedziałek, 20 maja 2024, 8:25

NASZE MAŁE OJCZYZNY – MĄKOSZYCE

MĄKOSZYCE – miejscowość w gminie Kobyla Góra. Jedna z większych w powiecie ostrzeszowskim, licząca na koniec 2022 r. – 1130 mieszkańców. To właśnie ta wieś i jej mieszkańcy są dziś bohaterami naszej wędrówki, w trakcie której prezentujemy wioski naszego powiatu.

Wieś Mąkoszyce znajduje się w paśmie wzgórz ostrzeszowskich, stanowiących część wzniesień Wału Trzebnickiego. Jest to najbardziej na południe wysunięta część Wielkopolski, przy trasie prowadzącej z Wrocławia do Kalisza przez Ostrzeszów. Miejscowość leży w dolinie, w pięknej krajobrazowo okolicy, z piaszczystymi wzgórzami pokrytymi lasami iglastymi. Kilka kilometrów od Mąkoszyc, we wsi Zmyślona Parzynowska, znajduje się najwyższe wzniesienie Wielkopolski – Kobyla Góra (284m n.p.m.). Słabe gleby są mało korzystne dla produkcji rolnej, stąd też w ostatnich dziesięcioleciach nastąpił intensywny rozwój rzemiosła. Obecnie w Mąkoszycach i w okolicy istnieje wiele zakładów rzemieślniczych oraz handlowo-usługowych.

HISTORIA WSI MĄKOSZYCE

Położona około 15 km od Ostrzeszowa i 7 km od Sycowa wieś dzieliła przez wieki losy Ziemi Sycowskiej, stanowiącej północno-wschodnie rubieże Dolnego Śląska i cechującej się specyficznym, polsko-niemieckim charakterem kulturowym. Po ostatecznym odpadnięciu Śląska od państwa polskiego w XIV w. granica między Śląskiem a Wielkopolską ustaliła się zaledwie 1 km na północny wschód od Mąkoszyc. W 1489 r. miejscowość weszła w skład sycowskiego Wolnego Państwa Stanowego, w ramach którego znajdowała się kolejno pod zwierzchnością Czech, Austrii oraz Prus (od 1741 r.). W 1920 r. Mąkoszyce znalazły się na obszarze niewielkiego terytorium Dolnego Śląska, który Traktat Wersalski przyznał Polsce ze względu na skład etniczny. Do 1939 r. granica polsko-niemiecka przebiegała 4 km na zachód od wsi.

(Zachęcamy do lektury całego artykułu, który dostępny jest w wydaniu papierowym, nr 45/2023)

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne