czwartek, 23 maja 2024, 12:18

Metody wypłacania gotówki, o których nie miałeś pojęcia

Chociaż płatności bezdotykowe są wygodne i cieszą się dużą popularnością, wiele osób chętnie korzysta z gotówki. Warto wiedzieć, że bankomat to nie jedyne urządzenie, pozwalające na jej wypłatę. W tej roli sprawdzi się również odpowiedni terminal płatniczy z usługą cashback.

Bankomaty najbardziej popularne

Zdecydowanie najchętniej wypłacamy gotówkę korzystając z bankomatów, o czym świadczą dane gromadzone przez Narodowy Bank Polski. Według tych informacji w drugim kwartale 2022 roku dokonano łącznie 127,8 mln transakcji wypłat gotówki na łączną kwotę 95,3 mld zł.[1] Warto przy tym zaznaczyć, że rośnie średnia kwota, jaka wypłacana jest w bankomatach – w drugim kwartale 2021 roku wynosiła ona średnio 691 zł, zaś w tym samym okresie roku 2022 – 746 zł. A co mają zrobić osoby, które nie mają dostępu do bankomatu, a potrzebują gotówki i w dodatku się spieszą lub zapomniały zabrać ze sobą portfela i nie mają przy sobie karty płatniczej?

 

Terminal płatniczy z usługą cashback

Od 2006 roku w Polsce dostępna jest usługa cashback, czyli inaczej wypłaty sklepowe. Polega ona na wypłacie gotówki podczas płatności kartowych dokonywanych w punktach usługowo-handlowych. Aby było to możliwe, sprzedawca oczywiście musi mieć terminal płatniczy z odpowiednią funkcją. To mniej popularna metoda wypłacania gotówki, niż skorzystanie z bankomatu, ale bardzo wygodna, jeśli tego urządzenia nie ma w pobliżu. W drugim kwartale 2022 roku w Polsce usługę cashback oferowało ok. 280,5 tys. placówek handlowych, jak m.in. sklepy i supermarkety, stacje benzynowe czy salony prasowe.[2]

Punkty posiadające odpowiedni terminal płatniczy z tą usługą są oznaczone specjalną naklejką. Aby dokonać wypłaty, trzeba poinformować sprzedawcę w placówce oferującej cashback o takim zamiarze oraz podać sumę, jaką chce się wypłacić i oczywiście zrobić zakupy na dowolną kwotę. Posiadacze kart Visa mogą jednorazowo wypłacić w ten sposób maksymalnie 300 zł, zaś dla osób korzystających z kart Mastercard limit ten wynosi 500 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę wypłat sklepowych w ciągu dnia.

 

Wypłata gotówki w placówce banku

Osoby chcące wypłacić gotówkę mają do dyspozycji nie tylko bankomaty czy punkty oferujące usługę cashback, ale również mogą takiej transakcji dokonać udając się do oddziału swojego banku. Bardzo często z takiej opcji korzystają klienci, którzy zamierzają wypłacić większą kwotę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że planując wypłatę dużych sum, konieczne jest wcześniejsze poinformowanie o takim zamiarze oddziału banku. Dlaczego? Może się okazać, że w danej placówce po prostu nie ma odpowiedniej kwoty, stąd wypłata „od ręki” w wielu miejscach będzie niemożliwa. Przed udaniem się do oddziału warto też sprawdzić jakie są procedury awizowania większych sum w konkretnym banku. Najczęściej pieniądze trafiają do niego w przeciągu 1-3 dni roboczych, jednak zdarza się, że w większych miastach nie ma potrzeby awizowania wypłat do 25 000 zł, a nawet do 50 000 zł.

 

Wypłata gotówki bez użycia karty

W obecnych czasach nie ma konieczności noszenia przy sobie karty płatniczej, aby wypłacić gotówkę – wystarczy smartfon z aplikacją Google Pay lub Apple Pay. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością możliwość szybkiego przeprowadzenia transakcji, ale również wygoda – do aplikacji można podpiąć kilka kart, dzięki czemu wszystkie są w jednym miejscu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również BLIK stworzony przez Polski System Płatności. Został on udostępniony w 2015 roku i od tamtej pory zyskuje kolejnych użytkowników. Dzięki niemu gotówkę w bankomacie mogą wypłacić nawet te osoby, które w ogóle nie korzystają z karty płatniczej. W tym przypadku wystarczy tylko wpisać wygenerowany w aplikacji mobilnej swojego banku kod BLIK. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że niektóre banki doliczają do wypłat gotówki za pomocą BLIKa prowizję jak przy użyciu karty płatniczej.

 

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf

[2] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne