poniedziałek, 20 maja 2024, 5:32

Maszt pod oknem

Czy ktoś chciałby mieć na wprost swych okien, po drugiej stronie ulicy maszt telefonii komórkowej? Przypuszczam, że niewielu porwałaby ta propozycja – i nie chodzi tu nawet o wątpliwe walory estetyczne, lecz o promieniowanie, które bije z zawieszonych na maszcie nadajników. Tymczasem taką właśnie „propozycję nie do odrzucenia” otrzymali mieszkańcy ul. Pogodnej. Informuje o tym w przesłanym do redakcji liście mieszkanka jednej z posesji.

– Piszę do Państwa w sprawie, która poruszyła wszystkich mieszkańców ulicy Pogodnej w Ostrzeszowie. Nowy właściciel posesji, na której przez wiele lat mieściła się firma z rusztowaniami Plettac, ma zamiar w tym miejscu postawić stację bazową, czyli tzw. maszt telefonii komórkowej – wieżę ok. 50 metrową, na której znajdą się nadajniki sieci telefonicznej. Wieża ma stanąć na wprost naszego domu, w odległości ok. 30 kroków (!!!). Otrzymaliśmy pismo ze Starostwa o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę takiej wieży. Istnieje szereg konkretnych badań dowodzących niezwykłej szkodliwości właśnie tego typu stacji bazowych, których promieniowanie powoduje u ludzi przebywających w odległości nawet kilku kilometrów od takiej stacji, nowotwory, choroby układu nerwowego i poważne zaburzenia w funkcjonowaniu wielu organów…
Czy Starostwo nie zdaje sobie sprawy z takiego zagrożenia?

Próbę odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym numerze „Czasu Ostrzeszowskiego” (4/2019). Oto kolejny fragment tego artykułu:
Można oczywiście protestować, pisać petycje, jak to czynią mieszkańcy ul. Pogodnej, tylko czy ktoś zechce ich głosu wysłuchać? Trzeba przyznać, że mieszkańcy tego zakątku Ostrzeszowa mogą czuć się szczególnie „wyróżnieni” antenami nadawczymi. Około 25 0m od ich domów, przy ul. Kąpielowej stoi maszt, sto metrów dalej, na wieży ciśnień, cała wiązka anten, a teraz jeszcze po drugiej stronie ulicy ma stanąć kolejny maszt, a dokładnie stacja bazowa telefonii komórkowej P 4, z antenami nadawczymi. A jak mówią znawcy tematu – stacja bazowa to nie zwykła stacja przekaźnikowa – to moc anten, a co za tym idzie, siła promieniowania, jest znacznie większa.

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne