Reklama

piątek, 27 września 2024, 7:18

Jak sprawdzić, czy złoto jest autentyczne?

Złoto jest od tysięcy lat kruszcem wyjątkowo cenionym przez człowieka, będącym synonimem statusu materialnego i społecznego. Nie dziwi zatem fakt, że od zawsze fałszerze podejmują również próby jego podrobienia w celu osiągnięcia korzyści. Nie inaczej jest w obecnych warunkach. Inwestując w złoto, powinieneś uważać przede wszystkim na oferty na portalach aukcyjnych lub stoiska na bazarach i targach staroci. Istnieje jednak kilka sposobów na sprawdzenie autentyczności złota nawet w domowych warunkach.

Analiza wizualna

Warto rozpocząć weryfikację autentyczności produktu od najprostszej oceny wizualnej, ponieważ podróbki bardzo często znacznie odbiegają jakością wykonania oraz innymi cechami od oryginału. Jeśli chcesz sprawdzić złotą monetę bulionową, wystarczyć może jej porównanie do wyrobu autentycznego, a nawet jego zdjęcia. Ze względu na ograniczenia technologiczne falsyfikaty mają często różnego rodzaju niedociągnięcia w detalach wzoru, które łatwo wychwycić. Ponadto samo złoto cechuje się ciepłym, żółtym kolorem i nie powinno mienić się w innych odcieniach. Często stosowany w różnego rodzaju podróbkach tombak ma przykładowo odcień wpadający w czerwień, co również dość łatwo zauważyć. Im wprawniejsze oko i większe doświadczenie inwestora, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w stanie samodzielnie wykryć podróbki bez żadnych narzędzi. Jeżeli obawiasz się, że trafisz na podrobione produkty inwestycyjne, a poszukujesz np. sztabek złota, sprawdź wiarygodną ofertę renomowanej Mennicy Mazovia https://mennicamazovia.pl/product-pol-277-Sztabka-Zlota-1000g-1kg.html.

Rdza

Złoto w żadnym wypadku nie powinno rdzewieć, w przeciwieństwie do tombaku. Jeżeli widzisz na badanym produkcie plamy, prawdopodobnie użyto zatem do jego wykonania innego materiału niż autentyczny kruszec. Poza tym podrobione wyroby mennicze czy jubilerskie mogą zostawiać zabrudzenia. Jeżeli masz wątpliwości, czy zauważone przez Ciebie skazy są rdzą, spróbuj potrzeć przedmiot o skórę. Gdy zostawi ślad, będzie to oznaczało, że nie został on wykonany ze złota lub ma bardzo niską próbę z dużą zawartością domieszek.

Próba Archimedesa

Do próby Archimedesa potrzebne są już narzędzia, lecz jest szansa, że wszystko, czego potrzebujesz, masz w swoim domu. Należy wykorzystać wagę oraz naczynie z miarką. Włóż do naczynia z wodą badany przedmiot i zobacz na podziałce, ile wyparło cieczy. Zważ również dany wyrób. Po uzyskaniu tych danych będziesz mógł obliczyć gęstość materiału wykorzystywanego do produkcji. W przypadku 24-karatowego złota powinna ona wynieść ok. 19,30 g/cm3. Należy jednak pamiętać, że test nie daje stuprocentowej pewności, ponieważ podobnymi właściwościami może cechować się np. wolfram. Jeżeli chcesz pozbyć się wszelkich wątpliwości co do tego, czy produkt jest autentyczny, konieczne będzie użycie metod jubilerskich, z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi.

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne