poniedziałek, 20 maja 2024, 5:10

Dlaczego u nas tak drogo? – wyjaśnienie rzecznika Orlenu

Kilka dni temu, idąc za głosem naszych czytelników, podaliśmy informację o zróżnicowanych cenach paliw na stacjach Orlenu w różnych miejscowościach. Ostrzeszów w tym zestawieniu wypadał  najmniej korzystnie.
Skierowaliśmy więc prośbę do rzecznika prasowego Orlenu o wyjaśnienie, skąd biorą się te cenowe rozbieżności na ich stacjach. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.

„Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN w kształtowaniu detalicznej polityki cenowej kieruje się wyłącznie wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych czynników makroekonomicznych, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacje kursów walut.
Obok tych niezależnych czynników istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji. Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić i są dostosowywane codziennie względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych.
Chcielibyśmy zaznaczyć też, że oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu”.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne