środa, 29 maja 2024, 7:24

Dlaczego na Kwiatowej nie ma strefy zamieszkania?

Czytelnicy zwrócili się do nas z pytaniem, dlaczego jakiś czas temu ulica Kwiatowa w Ostrzeszowie przestała być tzw. strefą zamieszkania.

Nie ukrywaliśmy zaskoczenia, bowiem sami nie zwróciliśmy uwagi na te zmiany; rzeczywiście znaki D-40 z Kwiatowej zniknęły, a pojawiły się inne i, jak się okazuje, do tych „roszad” doszło w zeszłym roku, przy okazji remontu ulicy.
Na początku przypomnijmy, że strefa zamieszkania (mówią o niej właśnie znaki informacyjne D-40) to obszar w ruchu drogowym, na którym pieszy może się swobodnie poruszać po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i, co ważne, ma pierwszeństwo przed pojazdami (ci siedzący „za kółkiem” muszą ustąpić pierwszeństwa pieszemu w każdym przypadku).
Ponadto w tych strefach obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h, pojazdy można parkować w miejscach jedynie do tego wyznaczonych, progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi, kierowcy opuszczający pojazdem strefę zamieszkania muszą ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Przyczyny zmian na Kwiatowej są dwie, tłumaczy burmistrz Patryk Jędrowiak.
Pierwsza ma związek z parkowaniem – chciano, aby samochody mogły parkować również poza wytyczonymi miejscami parkingowymi; druga dotyczy pierwszeństwa – obecnie, jadąc ulicą Kwiatową (wyjeżdżając z „osiedla”) w kierunku ul. Sikorskiego, jesteśmy na drodze z pierwszeństwem (ustawiono znak D-1, droga z pierwszeństwem przejazdu); wcześniej pierwszeństwa trzeba było ustępować.
W miejscach, gdzie wcześniej stały tablice informujące o strefie zamieszkania, teraz pojawiły się znaki ograniczające prędkość do 30 km/h. (r)

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne