Reklama

czwartek, 21 listopada 2024, 18:03

UTW – GAUDEAMUS POD WULKANEM

7 października uroczyście zabrzmiał „Gaudeamus” na ostrzeszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Akademia inaugurująca już 22 rok uniwersyteckiego nauczania odbyła się w sali kinoteatru i zgromadziła słuchaczy, którzy zdecydowali się podjąć naukę na UTW. Takich studentów jest około 300, w tym gronie 36 osób, które po raz pierwszy weszły w skład uniwersyteckiej społeczności. Ważnym dopełnieniem inauguracji roku akademickiego był wykład profesora Andrzeja Pigulskiego – w interesujący sposób opowiadającego o wulkanach znajdujących się w Układzie Słonecznym.

Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to czy ma 20 lat, czy 80. Kto podejmuje naukę pozostaje młodym.”

Myśl tę, wypowiedzianą kiedyś przez H. Forda, już na wstępie przytoczyła prowadząca uroczystość prezes UTW – Małgorzata Staniszewska.

– My staramy się, aby nasz umysł się nie starzał. Starzejemy się, ale w dobrym stylu, pokonujemy pewne bariery, mamy swoje potrzeby, pasje, zainteresowana. Chcemy je rozwijać… mówiła pani prezes, zapewniając, że społeczność UTW tworzy jedną wielką rodzinę.

W tym roku do tej rodziny dołączyło 36 nowych słuchaczy, serdecznie witanych przez panią prezes. Ale zarząd UTW pamięta też o wieloletnich, zasłużonych słuchaczach. Czworo z nich otrzymało specjalne podziękowania, upominki i kwiaty. W tym gronie byli: Krystyna Pilarczyk, Mieczysława Piotrowska, Czesław Drzazga i Leokadia Krawczyk, której z powodu nieobecności na uroczystości, podziękowania zostaną przekazane w późniejszym terminie.

Jednym z głównych celów UTW jest edukacja. Dlatego też dla studentów raz w miesiącu odbywają się wykłady tematyczne, a każdy słuchacz UTW ma także możliwość rozwijania swych zainteresowań uczestnicząc w 16 sekcjach tematycznych:

– Zaczytani (sekcyjna Krystyna Pilarczyk)

– Literacko-muzyczna (Teresa Wojtasik)

– Teatralna (Anna Góra)

– Języka angielskiego (Danuta Maciaczyk)

– Promocji zdrowia (Maria Biernat)

– Zespół „Jesienne Róże” (Krystyna Kozłowska)

– Rękodzieła (Iwona Mazur)

– Krawiecka (Stanisława Kramarczyk)

– Plastyczna (Krystyna Szlafke)

– Gimnastyczna (Maria Woryma)

– Gimnastyczna (Czesława Tomczyk)

– Gimnastyka w wodzie (Elżbieta Wysok)

– Pływacka (Elżbieta Pawlak)

– Nordic Walking (Maria Pilarek)

– Graczy (Maria Pilarek)

– Taneczna (Mariola Świątek)

Każdy z uczestników ma możliwość wyboru sekcji, która go interesuje i inspiruje do rozwoju zainteresowań.

Prezes M. Staniszewska dziękowała też za pomoc, jaką UTW w minionym roku otrzymał. Dziękowała władzom miasta i powiatu, PCPR oraz instytucjom kultury i prowadzącym je dyrektorom – Dorocie Owczarczak i Michałowi Szmajowi, wspomagającym wszelkie działania Uniwersytetu.

Głos zabrali też goście. Burmistrz Patryk Jędrowiak zwrócił się do słuchaczy UTW z życzeniami, by jak najwięcej z nich było „wiecznymi studentami”, bo w odróżnieniu od studiów stacjonarnych na tym uniwersytecie miano „wieczny student” brzmi dumnie.

– To duży powód do radości i dumy, że UTW tak prężnie się rozwija i funkcjonuje w Ostrzeszowie – mówił burmistrz. – Jeszcze raz bardzo serdecznie wszystkim Państwu gratuluję kolejnego roku akademickiego. Cieszę się z nowych słuchaczy, którzy rozwijają UTW i życzę, żebyście tymi „wiecznymi studentami” zostali jak najdłużej.

W imieniu starosty, który nie mógł uczestniczyć w tej uroczystości, gratulacje i podziękowania przekazała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Aneta Małolepsza. Życzyła słuchaczom zdrowia i realizacji podejmowanych inicjatyw.

Nie zabrakło też informacji o bliższych i dalszych propozycjach wycieczek, wyjazdów, wczasów. Wiele z tych ofert wydaje się bardzo atrakcyjnych (szczegóły na stronie internetowej UTW).

– W imieniu zarządu życzymy wam koleżanki i koledzy, aby pobyt z nami spełnił wasze oczekiwania, przyniósł satysfakcję, radość, stworzył klimat do nawiązania nowych i wspaniałych przyjaźni – życzyła prezes UTW.

Tę część akademii zakończył występ uczestniczek sekcji literacko-muzycznej, które usłyszeliśmy w dwóch wesołych piosenkach. Szczególne brawa za brawurowe wykonanie „Ballady wagonowej”, znanej z repertuaru Maryli Rodowicz.

**

Druga część uniwersyteckiej inauguracji zawiodła słuchaczy aż pod wulkany. Wykład pt. „Wulkany w Układzie Słonecznym” wygłosił prof. Andrzej Pigulski z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Pigulski pochodzi z ziemi ostrzeszowski, czemu dał wyraz witając, obecne na sali swoje panie nauczycielki ze szkoły podstawowej w Doruchowie.

Rozpoczął wykład od wulkanów znajdujących się na ziemi. Etna, Wezuwiusz, czy święta dla Japończyków góra Fudżi, to te najsłynniejsze, ale dziś najgroźniejsze wydają się być inne: Murapi, Mauna Kea i Mauna Loa – na Hawajach, czy ukryty w Oceanie Spokojnym Masyw Tamu. Wiele wulkanów znajduje się na Islandii. Prelegent ciekawie mówił o źródłach ich powstawania, o temperaturze lejącej się lawy i innych związanych z tą tematyką aspektach. Również w Polsce, szczególnie w okolicach Złotoryi, mamy wzgórza powulkaniczne, np. zamek Grodziec znajduje się na szczycie takiego wygasłego wulkanu.

Jednakże tematem wykładu były wulkany w Układzie Słonecznym, stąd wraz z profesorem słuchacze udali się na Wenus, Marsa i Merkurego, bo tylko na tych planetach (prócz Ziemi) istnieje prawdopodobieństwo występowania wulkanów. Najbardziej aktywne są one na Wenus, ale to na Marsie znajduje się największy wulkan w całym Układzie Słonecznym o nazwie Olympus Mons. Ma aż 27 kilometrów wysokości ponad otaczającą go równinę (prawie 3 razy więcej niż Mont Everest), zaś jego powierzchnia przykryłaby obszar Polski. O tym i wielu równie interesujących ciekawostkach słuchacze UTW mieli okazję dowiedzieć się podczas inauguracyjnego wykładu. Kolejne, zapewne niemniej ciekawe wykłady – w następnych miesiącach, bo przecież rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku dopiero się rozpoczął.

K. Juszczak

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia