Reklama

sobota, 21 grudnia 2024, 16:36

ŚWIĘTO CZYNU CHŁOPSKIEGO WE WRZOSACH

15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, ale także Święta Czynu Chłopskiego, spotkali się we Wrzosach (gm. Doruchów) działacze ludowi. Organizatorem spotkania był Zarząd Gminny PSL w Doruchowie, z prezesem Czesławem Aniołem na czele. On też przywitał gości przybyłych na spotkanie, wśród których byli m.in.: Andrzej Grzyb – poseł na Sejm i przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, zarazem prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Poznaniu, wicestarosta Lech Janicki, wójt gminy Doruchów – Urszula Kowalińska, a także były wójt Józef Wilkosz i były poseł na Sejm – Józef Racki. Ostrzeszowskich kombatantów reprezentował por. rez. Bohdan Ogrodowski.

Nawiązując do rocznicy „Cudu nad Wisłą” gospodarz uroczystości stwierdził, że cudem było mieć wtedy Wincentego Witosa, Macieja Rataja, gen. J. Hallera, gen. W. Sikorskiego, gen. T. Kutrzebę, a przede wszystkim gen. Tadeusza Rozwadowskiego, szefa sztabu, który bardzo precyzyjnie opracował plan uderzenia znad Wieprza.

Ponieważ spotkanie odbywało się także z okazji Święta Czynu Chłopskiego, wśród gości znaleźli się przedstawiciele zarządów gminnych i miejsko-gminnych PSL. Za kilka dni, 28 sierpnia, minie dokładnie 30 lat od poświęcenia sztandaru Zarządu Gminnego PSL. Poświęcenia tego sztandaru dokonał w czasie uroczystej mszy św. ówczesny proboszcz parafii doruchowskiej, ks. kan. Kazimierz Leśnik. Sztandar z napisem „ŻYWIĄ, BRONIĄ, GOSPODARUJĄ” Czesław Anioł odbierał z rąk prezesa Zarządu Wojewódzkiego w Kaliszu, nieżyjącego już Edwarda Prusiewicza.

Zorganizowanie uroczystości we wsi Wrzosy też miało swoje uzasadnienie historyczne. Tutaj bowiem mieszkał Mieczysław Piątek – żołnierz, patriota, nauczyciel, wzorowy rolnik, a przede wszystkim pierwszy poseł ziemi doruchowskiej i ostrzeszowskiej zasiadający w Sejmie II RP w latach 1928-1932. Wcześniej zaś, był delegatem na Sejm Dzielnicowy odbywający się w Poznaniu, w dniach 3-5 grudnia 1918 r. W okresie międzywojennym prowadził gospodarstwo rolne we Wrzosach, pełniąc przy tym ważne funkcje w stronnictwie PSL Piast. Zmarł 26 stycznia 1957 r. w Doruchowie i na tamtejszym cmentarzu parafialnym został pogrzebany. Spotkanie patriotyczno-ludowe nieopodal miejsca, w którym mieszkał miało też na celu oddanie mu hołdu i przypomnienie postaci Mieczysława Piątka młodszym pokoleniom.

W trakcie uroczystości sześciorga działaczy ruchu ludowego zostało odznaczonych.

Medal Za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa otrzymał Stanisław Szubert, który w szeregach ludowców działa od 1965 r. Mieszkaniec Torzeńca, aktywny członek Kółka Rolniczego i OSP Torzeniec.

Medalem Wolności i Demokracji im. Stanisława Mikołajczyka zostali odznaczeni: Teresa Janicka – od 1980 r. członkini KGW w Torzeńcu i Janusz Pinkowski z Doruchowa – weterynarz, a także współwłaściciel firmy Transvet sp. z o.o.

Odznaczenie „Złota Koniczynka” otrzymali: Jacek Mieszała ze Skarydzewa – rolnik, wiceprzewodniczący Rady Gminy w latach 1994-2002; Henryk Dytfeld – rolnik, mieszkaniec wsi Rudniczysko, aktywny członek OSP Torzeniec, członek zarządu Gminnej Spółki Wodnej Doruchów, od 2014 r. radny Rady Gminy; Mieczysław Niełacny – były sołtys wsi Skarydzew, wzorowy strażak, radny Rady Gminy w latach 2002-2014.

W miłej atmosferze przy przyjacielskiej rozmowie, wspomnieniach i planach na przyszłość, upłynął ten świąteczny wieczór. Nikt też od stołu nie odszedł głodny – był obiad, kawa, ciasto, kolacja… za co wielkie podziękowania należą się paniom z KGW we Wrzosach. Docenić też należy zaangażowanie w organizację tego święta radnego Zenona Owczarka i przewodniczącą Rady Gminy – Renatę Płonkę, jak również Damiana Lisa – radnego Rady Powiatu, kierownika ARiMR w Ostrzeszowie.

K. Juszczak

fot. Roman Frankowski

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia