sobota, 13 lipca 2024, 12:29

Budowa domu do 70 m² – jak mogą wyglądać cztery kąty bez zezwolenia i jaki to koszt?

Obowiązujący od 1 stycznia Polski Ład wprowadził możliwość budowy domu o powierzchni do 70 m² bez pozwolenia. Jakie warunki muszą spełniać tego typu budynki? Ile może kosztować dom bez pozwolenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Budowa bez pozwolenia – warunki

Jak wspomniano we wstępie pakiet ustaw funkcjonujący jako tzw. Polski Ład wprowadził możliwość budowy domu bez pozwolenia jeżeli jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m². Wcześniej również istniała taka możliwość, jednak maksymalna powierzchnia domu bez pozwolenia była dwukrotnie mniejsza i wynosiła 35 m². Należy także pamiętać, że ustawodawca określił również dodatkowe warunki, które muszą spełniać budynki stawiane bez pozwolenia. Otóż, przede wszystkim należy być świadomym, że dom wybudowany bez pozwolenia musi zaspokajać indywidualne potrzeby mieszkaniowe inwestora, co oznacza, że nie może być budowany z myślą o odsprzedaży, czy wynajmie. Co więcej, budowa bez pozwolenia jest możliwa wyłącznie na działkach budowlanych o powierzchni minimalnej wynoszącej 500 m².
Przepisy nie określają konkretnej technologii, która musi zostać użyta przy budowie domu, co oznacza, że bez pozwolenia mogą powstawać zarówno budynki murowane, jak i drewniane, czy modułowe. Ustawa reguluje natomiast, że dom bez pozwolenia może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje, a jego specyfika musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.  

Czy warto budować dom bez pozwolenia?

Powiększenie maksymalnej powierzchni zabudowy domów budowanych bez pozwolenia sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy warto postawić tego typu budynek. Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest oczywiście od indywidualnej sytuacji inwestora, jednak warto mieć świadomość, że chcąc wybudować niewielki dom warto rozważyć budowę bez pozwolenia. W takiej sytuacji inwestor musi dokonać zgłoszenia w urzędzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania oraz dołączyć do niego projekt architektoniczny budynku. Rozwiązań spełniających wymogi jest naprawdę wiele, a projekty domów do 70 m² są w pełni funkcjonalne i umożliwiają komfortowe mieszkanie nawet 3-4 osobowym rodzinom.

Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia?

Nurtującą kwestią w kontekście budowy domów bez pozwolenia jest z pewnością również ich cena. Trudno jednak dokładnie ją określić, ponieważ wiele w tym przypadku zależy od konkretnego projektu, zastosowanych materiałów i rozwiązań, czy standardu wykończenia. Wielu ekspertów przyjmuje, że przy obecnych cenach materiałów i robocizny koszt budowy domu bez pozwolenia w stanie deweloperskim wynosi od 2 do 3 tys. złotych za m². Na ostateczną cenę wpływa ma również to, czy dom będzie budowany systemem gospodarczym, zleconym, a może pod klucz.

Podsumowując należy stwierdzić, że przepisy Polskiego Ładu pozostawiają dużą swobodę w zakresie budowy domu bez pozwolenia. Wśród projektów spełniających kryteria znajdują się zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym, co sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne