niedziela, 21 lipca 2024, 0:09

Strażacy współpracują z medykami

W zdarzeniach medycznych, do których zadysponowane zostaje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, często uczestniczą również jednostki ochrony przeciwpożarowej. Działania straży pożarnej w takich przypadkach skupiają się przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsca lądowania oraz startu śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zdarzają się jednak także sytuacje, że to strażacy udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia zespołów ratownictwa medycznego.
Często również, na prośbę kierującego działaniami medycznymi, pomagamy w transporcie osób poszkodowanych do śmigłowca.
Ostatnio na terenie powiatu doszło do trzech zdarzeń o charakterze medycznym, w których współpracować musieli strażacy oraz medycy.

16 kwietnia (piątek) w Olszynie strażacy wyznaczali miejsca lądowania dla śmigłowca LPR oraz udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Do drugiego zdarzenia doszło 17 kwietnia (sobota) w Kobylej Górze. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca lądowania oraz startu śmigłowca. Tu również udzielono pierwszej pomocy medycznej osobie poszkodowanej.
Trzecią interwencję przeprowadzono 18 kwietnia (niedziela) w Doruchowie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca lądowania oraz startu śmigłowca. Na prośbę kierownika działań medycznych udzielono także pomocy zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w transporcie poszkodowanego z miejsca zamieszkania do śmigłowca.
Zauważyć należy, że w trudnym czasie pandemii zdarzeń medycznych, w których uczestniczą wspólnie jednostki państwowego ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej jest więcej w porównaniu z okresem przed pandemią. Dlatego też, w celu zapewnienia skutecznej pomocy mieszkańcom powiatu ostrzeszowskiego, ważna jest wzajemna współpraca i pomoc poszczególnych służb.

Opracował: mł. ogn. Tomasz SZMAJ

 

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne