Reklama

piątek, 27 września 2024, 5:36

Ścieżka kariery inżyniera budownictwa

Budownictwo cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. W zależności od uczelni I stopień trwa 3,5 lub 4,5 roku, z kolei II odpowiednio 1,5 lub 2 lata. W trakcie zajęć studenci są przygotowywani do pracy w zawodzie inżyniera budownictwa, między innymi do tworzenia planów, projektowania, realizowania inwestycji, nadzorowania przebiegu prac obiektów budowlanych, a także realizowania szeregu innych działań. Sprawdź, jak wygląda ścieżka kariery i rozwoju przyszłego inżyniera!

Dlaczego warto pójść na studia?

Budownictwo to nie tylko praktyczny i przyszłościowy kierunek. Jego ukończenie wiąże się z licznymi perspektywami na przyszłość. Wiele zależy od uczelni i programu kształcenia, a także specjalności, w której kandydat decyduje się kształcić. Można zostać inżynierem w budownictwie lądowym, wodnym, przemysłowym, architektem, projektantem konstrukcji drogowych czy związanych z hydrotechniką. Zdobyta wiedza jest rozległa i warto ją wykorzystać podczas praktyk zawodowych.

Praktyka zawodowa odbywa się po uzyskaniu tytułu inżyniera lub magistra inżyniera pod kierunkiem osoby, która posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń we właściwej specjalności i jest czynnym członkiem samorządu zawodowego. W czas jej trwania nie wliczają się praktyki studenckie. Po jej ukończeniu otwiera się ścieżka dalszej kariery – możliwość zdobycia uprawnień budowlanych w specjalności, które pozwalają sprawować samodzielne funkcje w budownictwie. Więcej o możliwości rozwoju w budownictwie znajdziesz na https://sbm-szkolenia.pl/.

Rodzaje uprawnień budowlanych – specjalności

Uprawnienia można zdobyć bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, zdając egzamin państwowy. Rodzaje i specjalności określono w ustawie Prawo Budowlane i rozporządzeniu z 2014 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Obecnie można uzyskać uprawnienia:

  • architektoniczne,
  • konstrukcyjno-budowlane,
  • mostowe – mosty, wiadukty, przepusty, ściany oporowe, tunele liniowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych,
  • drogowe – drogi publiczne,
  • kolejowe – stacje, linie kolejowe, bocznice kolejowe i inne obiekty budowlane, o których mówi ustawa,
  • hydrotechniczne,
  • wyburzeniowe – roboty rozbiórkowe,
  • telekomunikacyjne – telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej,
  • sanitarne – sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne,
  • elektryczne – w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych.

Co jeszcze można robić po budownictwie?

Każda specjalność wiąże się z licznymi możliwościami zarówno w zakresie projektowym, jak i wykonawczym. Możesz zajmować się kosztorysowaniem robót budowalnych (https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/kosztorysowanie-robot-budowlanych/), zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru, czy tworzyć modele 3D. Jeżeli pasjonuje Cię nauka, to możesz również zająć się działalnością badawczą. Osoby, które decydują się na sektor wykonawczy, z pracy na etacie zwykle przechodzą do zakładania własnej działalności i świadczą usługi, rozwijając swoje umiejętności oraz biznes.

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne