czwartek, 23 maja 2024, 21:22

Gdzie jest nowa karetka?

We wrześniu zeszłego roku, za sprawą fundacji Siepomaga, miała do naszego pogotowia trafić nowoczesna karetka,. Tymczasem mijają miesiące, minął 2021 rok, a karetki nie widać. Sprawa jest ważna, bo przecież szybki transport chorego dobrze wyposażoną karetką może uratować życie.

Przypomnijmy, akcję zbierania pieniędzy na zakup nowej karetki zainicjowali ostrzeszowscy ratownicy medyczni. Do zbiórki przyłączyło się wielu mieszkańców powiatu i wnet zebrano blisko 7 tys. zł. To oczywiście nie załatwiało kwestii zakupu pojazdu, lecz nadarzyła się okazja, aby do akcji włączyła się fundacja Siepomaga. Tak też się stało.
– Niezmiernie miło jest nam poinformować, że specjalistyczna karetka reanimacyjna trafi do ostrzeszowskiego szpitala! – czytaliśmy w kwietniu na stronie siepomaga.pl. – Samochód został już zamówiony u producenta. Aktualnie we współpracy z medykami konfigurowane jest wyposażenie medyczne pojazdu. Do Ostrzeszowa ambulans powinien być dostarczony do 30 września tego roku (termin dostępności pojazdu u producenta). Zakup pojazdu wraz z aparaturą medyczną zostanie w całości sfinansowany ze środków uzyskanych przez fundację Siepomaga z akcji 1% podatku. Środki, które są obecnie zbierane przez ratowników medycznych i szpital w Ostrzeszowie na trwającej zbiórce będą mogły zostać przeznaczone na inne potrzeby ostrzeszowskiego pogotowia ratunkowego i medyków.
Co się stało, dlaczego dotąd obiecana karetka nie trafiła do OCZ? – Z tym pytaniem zwracam się do kierownika ostrzeszowskiego pogotowia ratunkowego, lek. med. Bartosza Strzeleckiego.
– Pandemia spowodowała przerwy w pracy, a co za tym idzie, opóźnienia w produkcji samochodów. Dotknęło to również „Mercedesa”, producenta tej karetki. Przez te wszystkie zawirowania, związane z pandemią, opóźnił się termin otrzymania samochodu. Sprawa ma zostać sfinalizowania w marcu. Z tego co wiem, całe wyposażenie medyczne zostało już przez fundację kupione, czekają tylko na sam pojazd. Samochód wraz z wyposażeniem ma kosztować w granicach 850-900 tys. zł. Będzie to karetka na wysokim poziomie, służąca chorym nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Ze strony fundacji Siepomaga możemy się dowiedzieć, że karetka, która ma trafić do Ostrzeszowa, będzie dziewiątą, jaką na przestrzeni ostatnich lat fundacja ta przekazała polskim szpitalom i jednostkom pogotowia ratunkowego.
Siepomaga.pl przekaże do Ostrzeszowa ambulans typu „S”, czyli karetkę reanimacyjną, która jest używana w stanach zagrożenia życia. W porównaniu z innymi typami ambulansów, stosowanych w ratownictwie medycznym, wyposażenie karetki tego typu jest najbardziej rozbudowane oraz złożone z najbardziej zaawansowanej aparatury medycznej. Dodatkowo wyposażona będzie w nowoczesne urządzenie do dezynfekcji, umożliwiające ochronę ambulansu i medyków m.in. przed SARS-CoV-2.
Warto dodać, że ani szpital, ani powiat nie będą na zakup karetki przekazywać nawet złotówki. Pozostaje tylko jeszcze chwilę uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż nowy ambulans zajedzie wiosną przed ostrzeszowski szpital.

K.J.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne