piątek, 21 czerwca 2024, 6:24

Pożary sadzy w kominie

Jak co roku, u progu sezonu grzewczego straż pożarna odnotowuje zwiększoną liczbę interwencji dotyczących pożarów sadzy w przewodach kominowych. Taki pożar stanowi zagrożenie dla całego domu. Powiat ostrzeszowski od kilku lat plasuje się na niechlubnych wysokich miejscach w województwie wielkopolskim (pod względem ilości pożarów sadzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców).

Od początku 2020 roku do 20 listopada odnotowano 31 tego typu pożarów.
Pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu;
  • palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy;
  • palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące.

Warto także skorzystać z usług kominiarskich przed rozpoczęciem na dobre sezonu grzewczego. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę.
Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie, należy:

  • zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w     trakcie rozmowy powiedzieć, co się dokładnie dzieje, jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze;
  • dozorować przewód kominowy od strony pomieszczeń, na całej jego długości.
  • udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych     informacji.

Pod żadnym pozorem nie można gasić palącej się sadzy w kominie wodą! Z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary wodnej, która w warunkach pożaru sadzy w kominie nie będzie miała możliwości ujścia i w konsekwencji może poważnie uszkodzić przewód kominowy.
W minioną środę (18 listopada) o godz. 0.44 do PSP w Ostrzeszowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze poszycia dachowego budynku gospodarczego w Mąkoszycach. Ze zgłoszenia wynikało, że pożar powstał prawdopodobnie od komina, a płomień widoczny jest z odległości pół kilometra.
Po dojeździe na miejsce zastaliśmy palące się sadze w kominie w budynku gospodarczym, który bezpośrednio przylega do części mieszkalnej.
Strażacy ugasili pożar, podając przez wyczystkę jeden prąd gaśniczy proszku, następnie, przy pomocy specjalnego sprzętu, przystąpili do dogaszania za pomocą piasku zrzucanego w przewód kominowy.
Na miejsce zadysponowano 5 zastępów (19 strażaków).

mł. ogn. Radosław Gatkowski

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne