Reklama

sobota, 21 grudnia 2024, 17:40

Na rowerach w rocznicę śmierci Jana Pawła II

„Nie wstydźcie się tego krzyża i nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, życiu rodzinnym i społecznym”. (Jan Paweł II – Zakopane)

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa znowu ruszyła Rowerowa Droga Krzyżowa. Odbyła się ona w sobotę, 2 kwietnia, i wiodła śladami znaków wiary na ziemi ostrzeszowskiej. W tym dniu przypadła też 17. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II, dlatego tegoroczne rozważania przy krzyżach – stacjach drogi krzyżowej, składały się z fragmentów kazań, które nasz Wielki Rodak głosił podczas swych pielgrzymek do ojczyzny.
Mimo, że niesprzyjająca aura nie zachęcała do rowerowych eskapad, przy kościele Chrystusa Króla zjawiło się 17 rowerzystów. Pierwsza ze stacji znajdowała się przy krzyżu „Drzewo życia”, upamiętniającym 1050 rocznicę Chrztu Polski. W 2016 r. krzyż ten poświęcił ks. kan. Kazimierz Brdęk. Nad krzyżem zaś w otwartym oknie stoi Jan Paweł II i uczestnikom drogi krzyżowej błogosławi. Ta płaskorzeźba papieskiego okna powstała rok po śmierci Ojca Świętego, jako wyraz hołdu i wdzięczności społeczeństwa Ostrzeszowa. Także trasa RDK w znacznym stopniu przebiegała poprzez miejsca, które upamiętniają papieża-Polaka. Spod kościoła Chrystusa Króla uczestnicy drogi krzyżowej udali się nieopodal pod brzozowy krzyż przy harcerskiej „Lilijce”. Stoi on niejako „u bram” parku noszącego imię Jana Pawła II. W godzinach południowych pielgrzymi dotarli do krzyża w centrum Bierzowa. Pod nim obelisk upamiętniający beatyfikację Jana Pawła II w 2011 r. Tutaj odmówiono modlitwę „Anioł Pański”. Ale to dopiero połowa drogi, i to ta łatwiejsza, bo ostre podjazdy właśnie się zaczynają. Strudzeni rowerzyści kontynuowali jazdę z krzyżem na ramionach, przez Myślniew, Kobylą Górę, Marcinki, Zmyśloną Parzynowską… Właśnie w tej wiosce miła niespodzianka – pod krzyż przybyło kilkoro mieszkańców, aby wspólnie modlić się. Dochodziła 15., gdy uczestnicy RDK stanęli na najwyższym szczycie Wielkopolski, przed 20-metrowym Krzyżem Milenijnym. Przy donośnych dźwiękach dzwonu „Jan Paweł II” kończyli rozważania Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Zwieńczeniem trudu tej niecodziennej drogi krzyżowej była ostatnia, XIV stacja, przy rzeźbie Jana Pawła II, znajdującej się w Parzynowie, na posesji autora tego dzieła, Grzegorza Jerzyka. Wspólnie odmówiona litania do naszego Świętego Orędownika i pieśń „Abba Ojcze” stanowiły ostatni akcent tegorocznego pielgrzymowania.
Słowa podziękowania należą się wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia. Z uznaniem i radością odnotowujemy udział w RDK najmłodszych – Agaty i Kingi, harcerek z 1. Ostrzeszowskiej Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki” oraz najstarszych uczestników, panów: Stanisława Walczaka z Mąkoszyc, Stefana Sztukowskiego ze wsi Myje i Lechosława Matyska z Olszyny, a także Leszka Dąbrowskiego, który przyjechał z Kępna, by uczestniczyć w tegorocznej drodze krzyżowej.

W. Juszczak  



Więcej nt. Rowerowej Drogi Krzyżowej w aktualnym numerze „Czasu Ostrzeszowskiego”.

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia