środa, 29 maja 2024, 7:18

Kupiłeś auto? Sprawdź, jak je zarejestrować!

Zakup auta to zazwyczaj żmudny proces. Poszukiwania wymarzonego modelu, którego koszt mieści się w wyznaczonym budżecie, mogą trwać nawet kilka miesięcy. Kiedy już je znajdziemy i podpiszemy umowę zakupu, okazuje się, że jeszcze wiele formalności przed nami. Kupiony samochód musimy bowiem zarejestrować. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jest on nowy, czy używany. Sprawdźmy zatem, jak zarejestrować pojazd i ile to kosztuje.

Wniosek o rejestrację auta

Pierwsze, co musimy zrobić, to wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Skąd go wziąć? Mamy dwa wyjścia: wydrukować pismo z internetu (najlepiej ze strony urzędu miasta) bądź wybrać się po druk do wydziału komunikacji. To pierwsze rozwiązanie jest mniej czasochłonne, dlatego w większości przypadków okazuje się znacznie wygodniejsze.
Wypełnienie wniosku nie powinno stanowić większego problemu, gdyż jego struktura jest stosunkowo prosta. Do uzupełnienia jest tylko kilka pól. Jakie informacje należy uwzględnić? Będzie to przede wszystkim:

  • numer VIN,
  • marka i model,
  • poprzednie tablice rejestracyjne,
  • numer silnika (ta informacja nie zawsze jest wymagana).
  • Dokumenty do rejestracji samochodu

Sam wniosek to nie wszystko. Do rejestracji samochodu niezbędne będą także dokumenty, w tym przede wszystkim umowa kupna-sprzedaży. Niekiedy zastąpić może ją faktura VAT bądź inny dokument, który potwierdza, że staliśmy się właścicielami auta.
Zdarza się, że samochód ma współwłaściciela. W takiej sytuacji niezbędna okaże się jego obecność w urzędzie. Zastąpić może ją jedynie pełnomocnictwo. Poza umową należy dołączyć również kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz dotychczasowe tablice.
Nieco więcej „papierologii” musimy załatwić, gdy auto kupiliśmy poza Polską, na terenie UE. Wówczas wniosek rejestracji pojazdu musimy uzupełnić o dowód opłacenia akcyzy. Obowiązkowe jest także potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej. Jeżeli dokumenty są wydane w obcym języku, to należy je przetłumaczyć na język polski. Koszt takiej usługi to dodatkowe 100-150 zł.
Na uwadze należy mieć fakt, że wydanie nowej rejestracji może trochę potrwać. Na ten czas urząd przyzna nam pozwolenie czasowe na użytkowanie pojazdu. Przeważnie ważne jest przez 30 dni, choć zdarza się, że termin można jednorazowo przedłużyć o następne 14 dni. Kiedy odbierzemy kartę pojazdu, należy zwrócić pozwolenie czasowe. Urzędnik poprosi nas również o wgląd do polisy OC.

Koszt rejestracji samochodu

Ile wynosi koszt rejestracji samochodu? Nie jest to wysoka suma, zazwyczaj mieści się w przedziale 170-190 zł. Koszt tablic rejestracyjnych wynosi ok. 80 zł, zaś dowodu rejestracyjnego – 54 zł. Do tego dochodzi cena pozwolenia tymczasowego i nalepki kontrolnej. Zapłacić możemy na miejscu bądź zrealizować przelew wcześniej w domu. Rejestracja samochodu będzie znacznie droższa, gdy zdecydujemy się na indywidualne tablice. Wówczas zamiast standardowego numeru umieszczony zostanie napis, który ma do 5 znaków. Pamiętać należy także, że w sytuacji, gdy nabyliśmy auto od osoby prywatnej, musimy uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni.

Auto kupione poza UE – o czym pamiętać?

Auto kupione poza Unią Europejską wymaga realizacji największej ilości formalności, co oznacza, że dokumentów do rejestracji samochodu będzie nieco więcej. Część postępowania jest analogiczna jak w przypadku zakupu auta w UE, jednak musimy pamiętać jeszcze o kilku istotnych rzeczach. Po zakupie auta, swoje kroki powinniśmy skierować do urzędu celnego, w którym dokonamy opłaty akcyzy od kwoty wpisanej na umowie kupna. Konieczna będzie także wspomniana już opłata recyklingowa, warto dodać, że przelewamy ją na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas wizyty w urzędzie miejskim należy mieć przy sobie tłumaczenia dokumentów, jak również dowód opłacenia recyklingu. Resztę postępowania już znamy, ponieważ jest taka sama jak w przypadku auta zakupionego w kraju.

Rejestracja pojazdu to obowiązek każdego nabywcy samochodu. W większości przypadków nie zabiera wiele czasu, jednak wymaga dopełnienia licznych formalności. Czas oczekiwania na wydanie tablic wynosi najczęściej ok. 30 dni.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne