Reklama

czwartek, 21 listopada 2024, 13:05

„Doruchowianie” świętują jubileusz

Zespół „DORUCHOWIANIE” już od 36 lat rozsławia folklor ziemi ostrzeszowskiej. Czas pandemii sprawił, że przypadający w ubiegłym roku jubileusz trzeba było przesunąć o rok. 35-lecie świętowano w ubiegłą sobotę, 6 listopada – z przytupem i ze śpiewem. Były też serdeczne życzenia kwiaty i upominki dla „Doruchowian” składane na ręce dotychczasowej szefowej, Jadwigi Kosik i kierującej zespołem od lipca – Sary Rainer.

Do szampańskich obchodów jubileuszu włączyli się liczni goście biorący udział w uroczystościach. Byli wśród nich: wójt Urszula Kowalińska, wicestarosta Zofia Witkowska, Szymon Wdowczyk – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Wsi przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu oraz Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu. W sali GOK pojawili się także radni gminy Doruchów z przewodniczącą Renatą Płonką, nie zabrakło przedstawicieli sołectw, strażaków i ludzi kultury. Dużą radość jubilatom sprawiła obecność kapeli „Lututowianie” i zespołu folklorystycznego „Zaprośnianki”. Dyrektor GOK – Ryszard Mazur przybliżył bogatą historię dokonań zespołu z minionego 35-lecia.
Zespół powstał 1985 r. Pierwszym jego kierownikiem była Mariola Mazur (później Sierad), która prowadziła zespół do 1991 r. Kontynuatorem jej działań był w latach 1991-1996 – Jerzy Kosik. Później, w latach 1996-2007 zespołem kierowała Stanisława Czabańska. W 2007 r. stery przejmuje Jadwiga Kosik i z sukcesami prowadzi zespół do lipca br. Od tego momentu „Doruchowianami” kieruje Sara Rainer, będąca w zespole od dwóch lat. Od 1997 r. funkcję kapelmistrza z wielkim talentem estradowym pełni Zenon Dymarski – świetny akordeonista.
Przez 35 lat w zespole śpiewało blisko 160 osób. „Doruchowianie” mają w swym dorobku wiele barwnych widowisk, ukazujących życie i zwyczaje polskiej wsi. Najwięcej uznania zyskali wystawiając „Wesele wiejskie”, wspólnie z zespołem „Zaprośnianki”. Ostatnie lata naznaczone zostały nagrodami na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą – najważniejszej imprezie folklorystycznej w Polsce. Zwyciężał tam solista zespołu Lech Owczarek, ale również zespoły śpiewacze – męski i żeński, zajmowały na tym festiwalu miejsca w pierwszej trójce.
Wójt Urszula Kowalińska przekazała gratulacje dla zespołu oraz podziękowania dla dotychczasowych kierowników. Zaś zespół ustępującej kierowniczce, p. Jadwidze Kosik, dedykował piosenkę. Nie obyło się bez gromkiego „sto lat”. Również dyrektorowi Mazurowi „Doruchowianie” podziękowali śpiewająco – za okazane serce, życzliwość i bezinteresowne wsparcie.
Niech „Doruchowiane” trwają na posterunku ostrzeszowskiego folkloru i poprzez kolejne jubileusze niosą swoim śpiewem radość.

K.J.

 

Więcej o jubileuszu „Doruchowian” w najnowszym „Czasie Ostrzeszowskim”.


Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia