Do naszej redakcji od jakiegoś czasu dzwonią zaniepokojeni mieszkańcy, zwracający uwagę na niedziałającą fontannę. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Czy to faktycznie usterka?
Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska i Spraw Komunalnych pan Michał Kula bardzo chętnie udzielił nam wyjaśnień, jak to faktycznie jest z fontanną. Warto zaznaczyć, że w tej sprawie mieszkańcy dzwonią również do urzędu i zdarza się to dość często.
Jednego można być pewnym: mieszkańców mamy spostrzegawczych.
Jak zapewnił nas pan Michał Kula „fontanna jest sprawna, a to, co zauważyli mieszkańcy, to cykl pracy, który tak właśnie został zaprogramowany”
I faktycznie, jeśli spędzimy w parku miejskim więcej czasu lub trafimy tam o różnych porach dnia cykl pracy dysz z wodą jest inny. Jak nas zapewniono, jest to zamierzone działanie, a nie usterka techniczna.
Jakie są więc cykle?
Doba „fontannowa” została podzielona na cztery części i obecnie wygląda to tak:
10.00 – 14.00 – tryb niski (co mieszkańcy często zgłaszają jako brak ciśnienia)
14.00 – 22.00 – tryb wysoki (to czas, kiedy mamy możliwość obserwacji fontanny w pełnej okazałości)
22.00 – 23.55 – tryb niski
23.55 – 10.00 – fontanna jest wyłączona
Dlaczego tak?
Okazuje się, że godziny pracy fontanny były już zmieniane kilkukrotnie, najczęściej były to drobne korekty, gdzie brano pod uwagę porę roku oraz aktywność mieszkańców.
I trudno tu odmówić logiki, w końcu ekonomia i trwałość sprzętu wynika z odpowiedniego użytkowania. Nikt przecież w domu nie świeci światła w pustym pomieszczeniu, trudno więc wymagać by pompy i sterowniki działały w nocy lub nad ranem, gdy park jest pusty, czy w godzinach przedpołudniowych, gdy w parku jest zaledwie kilka osób.
Oświetlenie
Oświetlenie fontanny jest sterowane czujnikami zmierzchu, co wydaje się w dzisiejszych czasach standardowym rozwiązaniem.
Czy możliwe są zmiany?
Pan dyrektor Michał Kula zapewnia: „wszelkie sugestie mieszkańców będą brane pod uwagę”. Jednocześnie należy mieć świadomość, że już niedługo osoby odpowiedzialne za grafik fontannowego cyklu same wprowadzą zmiany. W końcu jesień i zima zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, nasza aktywność na świeżym powietrzu również ulegnie zmianie.
Tak więc jeśli spacerowicze chcą cieszyć oko pięknem fontanny w pełnej krasie, to najlepiej udać się do parku po południu lub wczesnym wieczorem, kiedy to fontanna w pełnej okazałości prezentuje swoje walory estetyczne.
Tomasz Pach