Reklama

wtorek, 21 stycznia 2025, 11:35

Barszcz Sosnowskiego w Rogaszycach?

List z ostrzeżeniem przed tą bardzo niebezpieczną rośliną otrzymaliśmy od naszych czytelników.
„Proszę ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ta roślina. Powiadomiliśmy też odpowiednie służby w naszej gminie. Chodzi też o dzieci, które w okresie wakacji dużo jeżdżą na rowerach i spacerują. Dziękuję i pozdrawiam”.

To my dziękujemy za informację, a przede wszystkim za czujność. Kontakt z tą rośliną może doprowadzić do groźnych poparzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Nie jesteśmy pewni, czy roślina zarastająca rowy w Rogaszycach, to rzeczywiście barszcz Sosnowskiego – to ustalą eksperci. Lepiej jednak na zimne dmuchać.
Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Ponieważ zanim pojawią się objawy oparzeń, mija długi czas, ofiary oparzeń nierzadko intensywnie i długo mają do czynienia z rośliną (narażone są zwłaszcza dzieci, pracownicy zajmujący się utrzymaniem zieleni, rolnicy).
Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych ludzi, a poza tym zwiększa się ona w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza, w tym także w przypadku silnego spocenia się. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.. Odkryto także działanie rakotwórcze i teratogenne (działanie toksyczne na zarodek lub płód) niektórych furanokumaryn wytwarzanych przez ten gatunek.
Roślina może powodować oparzenia także u zwierząt hodowlanych na przykład wymion krów mlecznych. Także spożycie przez zwierzęta zielonych roślin może spowodować stan zapalny układu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.. Badania kliniczne dowiodły jednak wyraźnie mniejszą toksyczność furanokumaryn spożytych z pokarmem niż drażniących skórę bezpośrednio eksponowaną na słońce.
Barszcz Sosnowskiego do Polski sprowadzony został w końcu lat 50. XX wieku jako dar radzieckiego Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Dar ten okazał się bardzo kłopotliwy, gdyż w szybkim tempie zaczął się rozprzestrzeniać spontanicznie. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Oprócz wskazanych wyżej skutków, powoduje też degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu.
Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
(opr. na podst Wikipedii)

Reklama
Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia