Reklama

czwartek, 18 kwietnia 2024, 10:12

2021 rokiem zmian w ruchu drogowym

Nowe zasady na przejściach dla pieszych

Kierowcy będą mieli obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu, ale także temu, który dopiero chce na nie wejść. Będą zobowiązani przed „zebrą” zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo osób znajdujących się na pasach lub na nie wchodzących.

Jednocześnie niedozwolone będzie używanie na przejściu przez pieszych telefonu, smartfonu i innych podobnych urządzeń.

Zmian w ograniczeniach prędkości

W 2021 roku zostaną ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od pory dnia i nocy, ograniczenie będzie wynosić 50 km/h. Obecnie w godzinach nocnych w terenie zabudowanym można jechać do 60 km/h.


„Jazda na zderzaku”

Nowe przepisy mają uregulować odległość, którą będzie trzeba zachować między samochodami na drogach szybkiego ruchu. Miałaby ona wynosić połowę prędkości, z jaką aktualnie jedzie samochód. Jeśli będzie to 100 km/h, to nie będziemy mogli się zbliżyć do samochodu przed nami na odległość mniejszą niż 50 m, jeśli 120 km/h – odstęp musi wynosić min. 60 m, a jeśli 140 km/h – przynajmniej 70 m.

Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych

Nowe regulacje obejmą także hulajnogi elektryczne, którymi nie będzie można się poruszać po chodnikach. Nie będzie można nimi jeździć także po ścieżkach rowerowych. Urządzenia transportu osobistego, do których zalicza się hulajnogi elektryczne, będą mogły poruszać się jedynie po drodze i tylko na takiej, gdzie dopuszczalna prędkość nie przekracza 50 km/h.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne