Reklama

niedziela, 22 grudnia 2024, 2:53

Zwierzaki i upał – jak im pomóc?

W ostatnich dniach temperatury przekraczające 30 stopni dawały się wszystkim we znaki. Potrafimy sami o siebie zadbać – schładzamy się na różne sposoby – zażywamy chłodnych kąpieli, pijemy zimne napoje, zakładamy przewiewne ubrania. Zwierzęta niestety nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym możemy ulżyć naszym czworonożnym przyjaciołom.

Pierwszą i najważniejszą zasadą, o której musisz pamiętać – nigdy, pod żadnym pozorem, nie zostawiaj swojego zwierzaka w zamkniętym samochodzie! Gdy na zewnątrz termometr wskazuje około 30 stopni, powietrze w aucie bardzo szybko nagrzewa się nawet do 70 stopni! Zostawienie zwierzęcia w zamkniętym aucie można porównać do zamknięcia go we włączonym piekarniku!

Nawadnianie

U zwierząt, jak i u ludzi, najważniejsze podczas upałów jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Pamiętaj więc, by twój zwierzak miał do niej stały dostęp. Gdy twój czworonożny przyjaciel spędza dzień na dworze, ustaw mu kilka miseczek z chłodną wodą w łatwo dostępnych, zacienionych miejscach. W miarę możliwości wymieniaj wodę na świeżą, kilka razy w ciągu dnia.

Spacery

Każdy pies potrzebuje spacerów, jednak przy wysokich temperaturach mogą one bardzo zaszkodzić. Pamiętajmy zatem, by wychodzić ze zwierzakami tylko rano i wieczorem, ale na dłużej. Gdy jednak musimy zabrać je na spacer w ciągu dnia, wybierajmy miejsca jak najbardziej zacienione. Powinniśmy mieć wtedy przy sobie chłodną wodę, którą napoimy naszego przyjaciela.

Na spacerach unikajmy nagrzanych powierzchni – chodników czy ulic, najlepiej sprawdzi się trawnik w zacienionym miejscu.

Sierść

Choć wydawałoby się, że ogolenie zwierzęcia ulży mu podczas wysokich temperatur, nie ma nic bardziej mylnego. Skóra będzie wtedy narażona na bardzo niebezpieczne poparzenia słoneczne. Ważne jest jednak, by wyczesywać futrzaka – skołtuniona sierść utrudnia odprowadzanie ciepła.  

Jak rozpoznać udar cieplny?

Gdy zauważysz, że twój zwierzak jest apatyczny, wyczerpany, dyszy z otwartym pyskiem i łapczywie chwyta powietrze, możesz podejrzewać, że ma udar cieplny. Kolejnymi symptomami są trudności z podniesieniem się oraz ciemnoczerwone dziąsła. Zwierzę może mieć również problemy z utrzymaniem równowagi.

U kotów objawy są jednak nieco inne – najpierw mogą się stać nad wyraz pobudzone – biegają i pomiaukują, następnie ich oddech staje się przyspieszony i płytki, a temperatura ciała może osiągnąć nawet 42 stopnie.

Jak zapobiec udarowi?

Gdy zauważysz niepokojące symptomy zaprowadź swojego zwierzaka do chłodnego pomieszczenia, zwilż ręcznik zimną wodą i połóż na jego łapach i plecach. Następnie niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.


K. Przybysz

 

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia