sobota, 13 kwietnia 2024, 8:42

Żłobek w Ostrzeszowie coraz bliżej

Jakiś czas temu dokonano otwarcia ofert zgłoszonych do przetargu na budowę żłobka w Ostrzeszowie. Nowy obiekt przyłączony zostanie do budynku Przedszkola nr 5 „Słoneczny Zakątek”. Do przetargu przystąpiło siedem firm, gównie z południowej Wielkopolski, w tym dwie z Ostrzeszowa. Najkorzystniejszą ofertę zgłosiła firma TECH-FEN Grzegorza Osiewały z Nowych Skalmierzyc – 2.052.080 zł. Nieco drożej swoją pracę wyceniło Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane EXDACH z Ostrowa Wlkp. – 2.133.708 zł.

Pierwotnie miasto zamierzało przeznaczyć na budowę żłobka w Ostrzeszowie 2.020.604 zł, lecz po dokonanych na ostatniej sesji zmianach w budżecie kwota ta wzrosła o około 190 tys. zł. To pozwoli bezpiecznie wybrać jedną z dwóch najniższych ofert i w ten sposób uniknąć konieczności ogłaszania kolejnego przetargu. Byłby to już trzeci przetarg, bowiem pierwszy, który został rozstrzygnięty w sierpniu ubiegłego roku, efektów nie przyniósł – wyłoniony wykonawca zrezygnował, tłumacząc się zbyt krótkim terminem realizacji zadania. Termin rzeczywiście był krótki – do końca 2020 r., przez co wiele samorządów w Polsce znalazło się w podobnej sytuacji. W tym roku ministerstwo zmieniło zasady dofinansowania tego typu inwestycji, co wpłynęło na wydłużenie terminu ich realizacji. Również Ostrzeszów na tym skorzysta i budowa żłobka zostanie dofinansowana kwotą 1.320.000 zł z programu „Maluch+”. Z kolei z Urzędu Marszałkowskiego miasto dostanie około 700.000 zł na funkcjonowanie żłobka, lecz z tych pieniędzy można też zakupić jego wyposażenie. Budżet miasta dołoży zatem do całej inwestycji również ok. 700.000 zł.
– Jesteśmy jednym z nielicznych miast powiatowych w Wielkopolsce, które nie miało dotąd swojego żłobka – mówi Patryk Jędrowiak. – Po latach wracamy do grona miejscowości, które jednak żłobek posiadają.
Jak tylko zostanie podpisana umowa z wyłonioną firmą (co powinno nastąpić w ciągu 30 dni), rozpocznie się budowa żłobka. Budowniczy muszą się śpieszyć, bo pierwsze maluszki mają korzystać z miejskiego żłobka już 1 września br. Obiekt przygotowany zostanie na przyjęcie 40 dzieci, choć, jak zapewnia burmistrz – w razie potrzeby zawsze będzie można go rozbudować. Wewnątrz znajdzie się duża sala świetlicowa i dwie sale żłobkowe.

K.J.
 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne