Reklama

środa, 17 kwietnia 2024, 9:27

Twój e-PIT

Twój e-PIT – automatycznie wypełnione zeznanie podatkowe rusza już od jutra

  • 15 lutego uruchomiona zostanie nowa usługa elektroniczna Krajowej Administracji Skarbowej, która uprości rozliczenie PIT-37 i PIT-38.
  • Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie przygotowane przez system i udostępnione po zalogowaniu na stronie podatki.gov.pl.

Z nowej funkcjonalności będą mogli w tym roku skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Jak wynika z danych resortu finansów, dostęp do nowej usługi uzyska w tym roku ponad 22 mln podatników.
Zeznanie będzie wystawione automatycznie na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa, ale każdy użytkownik będzie mógł je zobaczyć i w razie potrzeby – zmodyfikować.
Szacuje się, że dzięki nowemu rozwiązaniu ¼ podatników rozliczy się za pomocą zaledwie 2 kliknięć, a kolejne tyle może nie zrobić zupełnie nic, a 30 kwietnia ich PIT-37 będzie automatycznie zaakceptowany i przesłany do urzędu skarbowego.

 

 

Twój e-PIT bez tajemnic

  • Już od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom automatycznie wypełnione formularze PIT.
  • Nowa usługa Twój e-PIT uprości złożenie zeznania do kilku szybkich kroków.


Z nowej funkcjonalności będą mogli w tym roku skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Docelowo od 2020 roku będzie ona udostępniona również dla rozliczających się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r., wyłącznie elektronicznie, na Portalu
Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).
Korzystasz z ulg? Możesz je dodać do zeznania samodzielnie
W usłudze Twój e-PIT uwzględnione będą tylko te dane, które posiada administracja skarbowa, czyli dane od pracodawców oraz informacje z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci, a także informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.
Jeśli chcesz skorzystać z innych odliczeń, np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – możesz uzupełnić przygotowane zeznanie samodzielnie.

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?
Aby zalogować się do systemu należy wejść na stronę  www.podatki.gov.pl a następnie w polu logowania podać:

  1. numer PESEL (albo: NIP i datę urodzenia) + kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 + kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018, LUB
  2. dane logowania do profilu zaufanego.


Utworzone automatycznie zeznanie można sprawdzić i zaakceptować bez zmian, zmodyfikować je, poprawiając, dopisując lub usuwając dane (np. w zakresie OPP, której chcemy przekazać 1% podatku oraz danych dotyczących ulg i odliczeń) lub odrzucić zeznanie w całości i rozliczyć się samodzielnie.
Można też nie zrobić nic – w takim przypadku przygotowane zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzone i przesłane do urzędu skarbowego.
Warto jednak zaakceptować je wcześniej – od tego roku termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań wysłanych elektronicznie to 45 dni (czyli o połowę krócej niż dla zeznań „papierowych”).

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne