Wodór to najmniejszy i najlżejszy pierwiastek w przyrodzie. Odkrywca witaminy C, Albert Szent-Gyorgi nazwał go „paliwem życia”. Choć jest znany od wieków, dopiero niedawno zwrócił uwagę świata medycyny i obecnie jego cząsteczki są przedmiotem badań tysięcy naukowców na całym świecie. Już teraz można skorzystać z jego właściwości – terapia wodorem molekularnym jest już dostępna w Polsce.
Wodór molekularny – najlepszy sprzymierzeniec w walce z wolnymi rodnikami
Wodór molekularny to nic innego jak cząsteczki wodoru o wzorze H2. W tej postaci ten gaz powszechnie występuje w przyrodzie, produkowany m.in. przez algi i bakterie. Łączy się m.in. z tlenem – tak, aby powstała woda. Dzięki prawdziwie „mikroskopijnym” rozmiarom, cząsteczki wodoru z łatwością pokonują bariery nieprzekraczalne dla innych przeciwutleniaczy. Przekraczają m.in. barierę krew-mózg, a także docierają do wnętrza komórek, w tym do mitochondriów[1].Ich najważniejszą właściwością jest skuteczna neutralizacja wolnych rodników.
Wolne rodniki – dlaczego są groźne?
Wolne rodniki, czyli atomy tlenu z niesparowanymi elektronami, mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Prowadzą one do zniszczenia struktur DNA i błon komórkowych. W efekcie w organizmie może się zacząć rozwijać wiele szkodliwych procesów.
Wbrew stereotypowi, problemy wywoływane przez wolne rodniki są związane nie tylko ze starzeniem się skóry i powstawaniem zmarszczek czy cellulitu. Są one znacznie poważniejsze – udowodniono, że mogą one być rakotwórcze[2] oraz przyczyniać się do rozwoju innych groźnych chorób cywilizacyjnych, m.in.:
- miażdżycy,
- cukrzycy,
- zaćmy,
- choroby Parkinsona,
- choroby Alzheimera[3].
Wodór molekularny – naturalne wsparcie w walce z rolnymi rodnikami
Wodór molekularny jest naturalnym „wrogiem” wolnych rodników. Jego działanie, w uproszczeniu, polega na łączeniu się z „niesparowanymi” cząstkami tlenu. W efekcie są one neutralizowane i powstaje woda, która jest wydalana z organizmu. Z tego powodu terapia wodorem molekularnym zyskuje coraz większe zainteresowanie i jest wykorzystywana jako wsparcie osób z różnorodnymi potrzebami zdrowotnymi. Na świecie znajduje już zastosowanie jako wsparcie leczenia ponad 170 chorób i dolegliwości.
– Terapia wodorem molekularnym odbywa się poprzez inhalacje. Wystarczy usiąść się, zrelaksować i wdychać cząsteczki H2 przez przewód nosowy – wyjaśnia ekspert Studia BeFit w Ostrzeszowie, w którym prowadzona jest wodoroterapia oraz terapia tlenem w innowacyjnej komorze hiperbarycznej. – Sesja najczęściej trwa ok. 40 minut. Tyle wystarczy, aby dostarczyć do organizmu jego leczniczą dawkę, która wspomoże regenerację organizmu. Zabieg jest w pełni bezpieczny dla każdego i w 100% naturalny – dodaje.
Z tego powodu na terapię wodorem molekularnym zgłaszają się osoby:
- w każdym wieku – w tym dzieci oraz seniorzy;
- w różnym stanie zdrowia – zarówno w dobrej kondycji, jak i w okresie rekonwalescencji po chorobie czy w przebiegu schorzeń przewlekłych.
To krótka chwila relaksu, która może przynieść spektakularne efekty dla ciała i umysłu.
Co daje terapia wodorem molekularnym?
Inhalacje H2 pomagają neutralizować wolne rodniki, tym samym wspierając:
- walkę ze stanami zapalnymi trwającymi w organizmie;
- rekonwalescencję po ciężkich chorobach – np. po COVID-19, chorobach płuc czy wirusowym zapaleniu wątroby;
- niwelowanie dolegliwości bólowych – np. związanych z aparatem ruchu;
- redukcję poziomu toksyn w organizmie, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania nerek i układu pokarmowego;
- profilaktykę miażdżycy, cukrzycy i innych chorób metabolicznych, które często nazywa się „cichymi zabójcami”;
- regenerację organizmu po dużym wysiłku, co jest istotne np. dla sportowców i osób wykonujących ciężką pracę fizyczną;
- rekonwalescencję po urazach i zabiegach inwazyjnych, a zatem szybszy powrót do sprawności;
- walkę z problemami skórnymi, w tym ze złym stanem włosów, skóry i paznokci czy trudno gojącymi się ranami;
- wzmocnienie naturalnej odporności organizmu – tak, by zyskać więcej siły do działania i zmniejszyć ryzyko zapadalności na choroby sezonowe.
Czy terapia wodorowa jest także dla mnie?
Wodór jest pierwiastkiem w pełni bezpiecznym dla ludzkiego organizmu. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z terapii wodorem molekularnym. Z jej zalet czerpią m.in. osoby pragnące:
- holistycznie zatroszczyć się o swoje zdrowie;
- przyspieszyć regenerację organizmu po chorobie czy urazie;
- wspomóc funkcjonowanie układu oddechowego;
- zwiększyć skuteczność walki z objawami alergii;
- wzmocnić wydolność organizmu przy intensywnych treningach i wysiłku fizycznym;
- „zatrzymać wskazówki zegara” i wspomóc utrzymanie zdrowego, młodego wyglądu na dużej.
Terapia wodorem molekularnym czy tlenoterapia?
Poza terapią z wykorzystaniem wodoru molekularnego można też sięgnąć po zabiegi, w których do organizmu dostarcza się tlen pod ciśnieniem. Mowa o tlenoterapii hiperbarycznej. Sesje odbywają się w specjalnej, nowoczesnej komorze i – podobnie jak wodoroterapia – są relaksujące i niezwykle korzystne dla zdrowia.
Te zabiegi są skierowane przede wszystkim do osób, które:
- prowadzą aktywny tryb życia i chcą np. sobie pomóc w usprawnieniu metabolizmu czy szybszym pozbyciu się przeciążeń po treningach;
- powracają do zdrowia po urazach, np. złamaniach;
- chcą się pozbyć uczucia stresu i zmęczenia;
- pragną zadbać o swoją urodę i „spowolnienie wskazówek zegara”.
Jeżeli masz wątpliwości, co wybrać, najlepiej zgłoś się do centrum oferującego oba zabiegi i skonsultuj tam ze specjalistami.
Gdzie zapisać się na terapię wodorową?
Istnieje niewiele placówek, które oferują wodoroterapię – ta metoda jest obecna w Polsce od niedawna. Na sesje można się umówić m.in. w Studio BeFit w Ostrzeszowie – to jedyne takie miejsce w promieniu 100 km.
Dostępna jest tu również bardzo nowoczesna hiperbaryczna komora tlenowa. Aby ustalić najlepszy typ zabiegu i dobrać termin wizyty, wystarczy skontaktować się telefonicznie, mailowo albo odwiedzić BeFit – studio znajduje się na 1. piętrze Galerii Borek.
[1] https://www.nature.com/articles/s41598-022-07710-6
[2] Roszkowski K., Piekutowski K., Wolne rodniki tlenowe. Ochronne działanie witamin antyoksydacyjnych w prewencji i leczeniu nowotworów, [w:] Współczesna Onkologia 1999:4, s.143-133.
[3] https://www.czytelniamedyczna.pl/3698,waciwoci-antyoksydacyjne-owoclw-i-warzyw.html