środa, 24 lipca 2024, 14:47

Rozbity gang – dwie osoby podejrzane o zbrodnię vatowską

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie wyłudzali podatek VAT, dwie osoby podejrzane o zbrodnię vatowską – to rezultat śledztwa, prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu.

Z ustaleń śledczych wynika, że w efekcie wystawianych fikcyjnych faktur, przez wciąż powstające i znikające podmioty gospodarcze, dochodziło do łamania prawa. Za zbrodnię vatowską grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.
W trakcie prowadzenia sprawy policjanci z Zarządu CBŚP w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zgromadzili materiał dowodowy świadczący o działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Funkcjonariusze w toku śledztwa ustalili, że uzyskiwano z ustalonych podmiotów fikcyjne faktury o wartości nie mniejszej niż 50 mln zł, które następnie księgowano w zależnych od siebie spółkach z o.o. i na ich podstawie wyłudzano zwrot nienależnego podatku VAT. Według śledczych do wyłudzeń dochodziło w obrocie paletami euro oraz opakowaniami drewnianymi i deskami. Do udokumentowanych i zarejestrowanych w systemach księgowych transakcji w rzeczywistości nie dochodziło, jedynie niewielki faktyczny obrót paletami miał na celu stworzenie wrażenia legalnej działalności.
Śledztwo obejmuje okres od 2018 r. do czerwca 2019 r. W grudniu zatrzymano 17 osób, przeszukano siedziby kilku firm, głównie na terenie województwa wielkopolskiego. Do badań zabezpieczono dokumentację, nośniki danych, komputery oraz telefony.
Dziewięciu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą. W śledztwie dwie osoby usłyszały zarzuty dokonania zbrodni vatowskiej. Ponadto podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. prania pieniędzy, poświadczanie nieprawdy czy inne. Decyzją prokuratora zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości wartych kilka milionów złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policja Wielkopolska

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne