Reklama

czwartek, 21 listopada 2024, 9:50

„Policjant” znów chciał oszukać seniorkę

W czwartek (18 lipca), po godz. 16.00, dyżurny ostrzeszowskiej policji otrzymał zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy przez osobę, która podała się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Mężczyzna zadzwonił pod numer stacjonarny 80-letniej mieszkanki Ostrzeszowa. Rozmówca zapytał, czy pod tym adresem mieszka osoba o wskazanych danych – miała na nią czekać gotowa do odbioru paczka. Kiedy kobieta potwierdziła dane, mężczyzna przedstawił się jako policjant CBŚ – podał także imię i nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Następnie przekazał, że pod tym adresem ma dojść do włamania i kradzieży 20.000 zł. Ponadto oznajmił, że mieszkanie jest obserwowane, a telefon na podsłuchu, była też mowa o kurierze, który miał przyjechać busem ok. godz. 17.00.

Gdy 80-latka zapytała o szczegóły zdarzenia oraz czy faktycznie jest policjantem, w odpowiedzi usłyszała, że ma „sobie zadzwonić” pod numer 112, następnie rozmówca rozłączył się…

Dzięki prawidłowej reakcji mieszkanki Ostrzeszowa w tym przypadku nie doszło do przestępstwa. Jednak apelujemy do wszystkich, szczególnie do osób starszych, o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania pieniędzy.

Przypominamy co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, osobę reprezentującą urząd, bądź kogoś godnego zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na konto.
  • W momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

Źródło: KPP Ostrzeszów

 

Reklama