piątek, 21 czerwca 2024, 7:19

OSP w Kaliszkowicach Kaliskich ma 90 lat

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliszkowicach Kaliskich na 90. urodziny zaprezentowała zmodernizowaną, nowoczesną, przestronną i dobrze wyposażoną remizę. Podczas jubileuszu zaprzysiężono drużynę młodzieżową złożoną z dziewcząt i chłopców. Z okazji rocznicy zarząd jednostki uhonorował zasłużonych strażaków oraz podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w rozbudowę strażnicy. 

W tym roku 90-lecie obchodzą dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Mikstat, należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: w sobotę, 8 czerwca jubileusz świętowali druhowie z Kaliszkowic Kaliskich, we wrześniu swoje święto będą mieli strażacy z Mikstatu.   
Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji miejscowych strażaków ochotników, a odprawił ją ks. Szymon Grzeszkiewicz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NPM. Następnie uczestnicy z pocztami sztandarowymi na czele, prowadzeni przez druha Romana Dombka, komendanta Miejsko-Gminnej OSP w Mikstacie, przeszli w kolumnie na plac przed remizą. Po powitaniu gości Adam Łopata, prezes miejscowej OSP, opowiedział o początkach ochotniczej straży w Kaliszkowicach, która  kiedyś wyposażona była jedynie w zaprzęg konny z sikawką, a pierwszej remizy doczekała się w 1933 r. W latach 50. XX w. pojawiła się pierwsza motopompa, w kolejnych dziesięcioleciach jednostka wzmacniała się kadrowo i sprzętowo. Znaczące przemiany nastąpiły w ostatnich latach, kiedy to wymieniono samochody bojowe i rozbudowano remizę. Prezes A. Łopata podziękował wszystkim, którzy przez ten czas wspierali rozwój jednostki i dołożyli swoją cegiełkę do modernizacji strażnicy. Listy gratulacyjne otrzymali także zasłużeni druhowie, a ci najmłodsi złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar jednostki.   
Gospodarzom jubileuszu gratulowali goście, m.in.: Henryk Zieliński – burmistrz Mikstatu i Łukasz Dybul – przewodniczący Rady Miejskiej, Lech Janicki – starosta i Tomasz Maciejewski – przewodniczący Rady Powiatu oraz przedstawiciele straży zawodowej i ochotniczej z Ostrzeszowa i Mikstatu.   
W trakcie uroczystości burmistrz Henryk Zieliński i Adam Dytfeld, wiceprezes jednostki, odsłonili tablicę pamiątkową na ścianie remizy.  

PK

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne