poniedziałek, 20 maja 2024, 5:08

Niemiecka broń w Kuźnicy Grabowskiej

Kilka dni temu rzecznik prasowy Nadleśnictwa Przedborów, Joanna Oleszyńska – Niżniowska, poinformowała naszą redakcję o wydarzeniu, które zaplanowano na minioną sobotę w Kuźnicy Grabowskiej na terenie Nadleśnictwa Przedborów.

Tego dnia członkowie Wrocławskiej Grupy Poszukiwawczej, Stowarzyszenia „Denar” z Kalisza oraz ekipa programu telewizyjnego „Poszukiwacze Historii”, podjęli próbę odnalezienia fragmentów/szczątków niemieckiej rakiety V2. 
Już wiadomo, że sobotnie poszukiwania przyniosły efekty – natrafiono i wydobyto m.in. elementy układu paliwowego, butle, komory powietrza, elektryczne elementy żyroskopów.
O szczegółach opowiedzianych przez Przemysława Kurowiaka, prezesa Stowarzyszenia „Denar”, pisze Nadleśnictwo Przedborów na swoim profilu facebookowym.
V2 to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany w czasie II wojny światowej przez niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna. Ta niezwykle nowoczesna (jak na tamte czasy) broń była gigantem – sama rakieta mierzyła ponad 14 metrów, ważyła 13 ton i osiągała prędkość 2900 do 5500 km/h.
Rakietę, która spadła w Kuźnicy Grab., wystrzelono najprawdopodobniej 31 grudnia 1944r. z poligonu w Wierzchucinie (obecnie powiat tucholski w województwie kujawsko-pomorskim); droga jaką przebyła rakieta to około 225 km. (r)

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne