środa, 24 lipca 2024, 13:18

Nie żyje ksiądz Stefan Szkaradkiewicz

Z żalem przyjęliśmy dzisiaj (7 kwietnia) wiadomość o śmierci ks. prałata Stefana Szkaradkiewicza, długoletniego proboszcza parafii farnej w Ostrzeszowie.

Odszedł dobry pasterz, cieszący się szacunkiem parafian.
Ksiądz S. Szkaradkiewicz święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1967 r. w Archikatedrze Poznańskiej z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Swe kapłańskie powołanie realizował pełniąc posługę wikariusza w parafiach: Drawsko nad Notecią, Zaniemyśl, Chodzież i w poznańskiej parafii św. Wojciecha. Potem przez dwa lata był proboszczem w Iłówcu w parafii św. Andrzeja Apostoła. W lipcu 1984 r. trafił do Ostrzeszowa, do parafii NMP Wniebowziętej.
Przez 34 lata proboszczowskiej posługi w tutejszej farze zyskał serca i uznanie parafian. Jego zasługą jest odnowa zabytkowych fresków i starych ołtarzy znajdujących się w kościele. Z inicjatywy ks. proboszcza wybudowany został dom katechetyczny, a na dziedzińcu kościoła farnego odsłonięto obelisk poświęcony ofiarom „Golgoty Wschodu”. Zawsze też z wielkim zaangażowaniem współorganizował uroczystości z okazji rocznicy katyńskiej oraz napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu to jedno z ostatnich dzieł księdza Stefana.
24 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste pożegnanie księdza prałata z parafianami. Wtedy to ks. Stefan Szkaradkiewicz uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym mu przez Prezydenta RP na wniosek Klubu Prawicy Ziemi Ostrzeszowskiej oraz Ostrzeszowskiego Stowarzyszenia Golgota Wschodu.
– „Wielbij, duszo moja, Pana” – tymi słowami dziękuję Bogu. Ale też dziękuję wszystkim za modlitwy, za zrozumienie i tym, co przez te przeszło 30 lat wspomagali mnie w kapłańskim posługiwaniu – mówił do wiernych, zgromadzonych w farze podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. Pewnie i dziś tymi słowy zwróciłby się do zawsze mu życzliwych parafian.
Ksiądz Stefan Szkaradkiewicz zmarł w Poznaniu, 7 kwietnia, na miesiąc przed swoimi 78. urodzinami.

Pogrzeb śp. ks. prałata Stefana Szkaradkiewicza odbędzie się w w poniedziałek, 12 kwietnia w Poznaniu.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97)
– 10.30 – Różaniec
– 11.00 – Msza św. pogrzebowa
– 12.45 – pochówek na Cmentarzu Górczyńskim

Zdjęcia archiwalne – z uroczystości 50-lecia kapłaństwa (2017r.) i z pożegnania ks. S. Szkaradkiewicza przez parafian (2018 r.).

K.J.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne