…Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie
Święty i czysty jak pierwsze kochanie,
Nie zaburzony błędów przypomnieniem,
Nie podkopany nadziei złudzeniem,
Ani zmieniony wypadków strumieniem.
Te słowa z Epilogu „Pana Tadeusza” zabrzmiały ze sceny ostrzeszowskiego kinoteatru, a mówił je pan Marek Makieła – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Ostrzeszów.
Uroczysta sesja Rady Miejskiej, honorująca dokonania tego zacnego ostrzeszowianina, choć od ponad pięćdziesięciu lat mieszkającego w Poznaniu, odbyła się 21 października. Uczestniczyło w niej wielu ostrzeszowian, wśród nich osoby odznaczone medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Ostrzeszów” – Jan Marek Cieplik, Stanisław Stawski, Bolesław Grobelny. Z grona parlamentarzystów obecny był poseł Andrzej Grzyb.
„Za rozsławianie Ostrzeszowa i okolic, wybitne osiągnięcia w dokumentowaniu ich dziejów oraz zaangażowanie w rozwój kultury naszego regionu” – tak brzmi uzasadnienie wniosku o przyznanie panu Markowi Makiele godności Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów, z którym do Rady Miejskiej wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Uchwała w sprawie nadania tytułu zyskała poparcie wszystkich radnych. Jej treść przedstawiła przewodnicząca Rady, Beata Calińska. Z kolei burmistrz Patryk Jędrowiak przypomniał życiorys Marka Makieły, w tym jego bogatą działalność na niwie wydawniczej, dotyczącą dziejów i historii naszej małej ojczyzny. Pan Marek jest też inicjatorem i organizatorem wielu ważnych wystaw i spotkań, jak choćby ubiegłorocznego Dnia Pamięci, poświęconego mieszkańcom ziemi ostrzeszowskiej deportowanym do niemieckich obozów koncentracyjnych.
Uroczystość nadania tytułu Markowi Makiele – przewodzącemu od 20 lat Poznańskiemu Klubowi TPZO, splotła się z 60-leciem istnienia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Jednym z akcentów jubileuszu było wydanie albumu poświęconego ostrzeszowskim podwórkom, pt. „REWERS – OSTRZESZOWSKIE PODWÓRKA”. Autorami książki są Dariusz Wrzalski (zdjęcia) i Witold Pelka (teksty). Niektóre z zamieszczonych w albumie zdjęć znalazły się w formie dużych fotografii na wystawie, którą można obejrzeć w galerii OCK.
K.J.
Więcej nt. uroczystości i jubileuszu TPZO – w nadchodzącym numerze „Czasu Ostrzeszowskiego”.