Jest dostrzegalna nieuzbrojonym okiem, w lornetce wspaniale prezentuje się jej długi warkocz, a na zdjęciach wyraźnie widać niebieski odcień warkocza gazowo-jonowego oraz oddzielony od niego warkocz pyłowy!
Kometa C/2020 F3 NEOWISE jest z pewnością atrakcją tegorocznego wakacyjnego nocnego nieba – pierwszą tak jasną kometą od prawie ćwierćwiecza, gdy można było podziwiać kometę Hale’a-Boppa. Nie dziwi więc ogromne zainteresowanie chęcią jej obserwacji, pojawi się bowiem ponownie w naszym Układzie Słonecznym za prawie 7 tysięcy lat! Kiedy „zgaśnie”, tego nie wiemy, 23 lipca będzie najbliżej Ziemi, ale obecnie oddala się już od Słońca w dużym tempie, co skutkować będzie osłabieniem jej blasku, aż w końcu „ucieknie” nawet dużym teleskopom. Pogoda, która obecnie nie jest stabilna, niestety może nam pokrzyżować plany obserwacyjne, wykorzystajmy więc każdą sposobność, aby nacieszyć się widokiem komety, wrażenie będzie niezapomniane.
Osoby zainteresowane obserwacją komety połączone z obserwacją Jowisza, Saturna, Marsa, Wenus oraz innych obiektów nocnego nieba zapraszany do CWINT. Szczegóły na Facebook/cwintpoland. Rezerwacja terminów: pd@cwint.pl, tel. 601-97-70-54.
Piotr Duczmal
Obserwatorium Astronomiczne CWINT