Reklama

czwartek, 28 marca 2024, 10:21

Gdzie i jak szybko na hulajnodze elektrycznej? Nowe zasady już w tym tygodniu

Od czwartku (20 maja) wchodzi w życie ustawa regulująca status i zasady korzystania w ruchu drogowym z, tak ostatnio popularnych, hulajnóg elektrycznych. Zajęto się również tzw. urządzeniami transportu osobistego (np. segway) i tzw. urządzeniami wspomagającymi ruch (pod tę kategorię „podpięto” urządzenia napędzane siłą mięśni, np. deskorolka, wrotki, rolki).

Ważniejszymi informacjami, o których naszym zdaniem należy wspomnieć, są uprawnienia do kierowania – i tak:
– dziecko w wieku do 10 lat ma zakaz poruszania się po drodze hulajnogą elektryczną (wyjątkiem jest strefa zamieszkania, tu może jechać, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej);
– dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat mogą się tym urządzeniem przemieszczać po drodze, jeśli posiadają kartę rowerową lub, ci starsi, prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T.
Innym ważnym zagadnieniem jest to, gdzie i jak szybko na elektrycznej hulajnodze można jeździć. Takim „elektrykiem” należy się poruszać drogą dla rowerów, pasem ruchu dla rowerów, jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi lub pasa ruchu dla rowerów.
Jazda po chodniku jest dozwolona, gdy ruch pojazdów na sąsiadującej jezdni odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi lub pasa dla rowerów.
Dopuszczalna prędkość, z jaką będzie można się poruszać hulajnogą na prąd, to 20 km/h; na chodniku i drodze dla pieszych (trzeba im ustępować pierwszeństwa!) – z prędkością zbliżoną do „prędkości” pieszego.
Jeśli ktoś z naszych czytelników chce dokładniej zapoznać się nowymi ustaleniami, związanymi z hulajnogami, segwayami, deskorolkami itd. poniżej tabela, która zawiera więcej szczegółów. 

{aridoc width=”500″ height=”500″ }images/2021/05/hulajnoga/tabela.pdf{/aridoc}

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne