poniedziałek, 6 maja 2024, 20:40

Czy Polacy są wierni gotówce? Raport Fiserv Polska

Polacy polubili płatności bezgotówkowe. To fakt, który widać nie tylko w badaniach, lecz także w sklepach, punktach usługowych czy lokalach gastronomicznych. Aż 70% Polaków na codziennych zakupach regularnie wybiera płatności kartą lub BLIK-iem*. Coraz rzadziej płacimy wyłącznie gotówką, mniej chętnie korzystamy z bankomatów.

Kto i jak płaci bezgotówkowo?

Badanie przeprowadzone na zlecenie Fiserv Polska SA (właściciela marki PolCard) pokazuje, że aż dla 41% Polaków to płatności bezgotówkowe są pierwszym wyborem i korzystają z tej opcji zawsze, gdy mają taką możliwość. Do tego 19% respondentów płaci kartą kilka razy w tygodniu, a kolejne 10% – raz w tygodniu. Te dane wskazują, że gotówka to domyślny sposób płatności dla coraz mniejszej liczby konsumentów, a wraz ze wzrostem dostępności terminali do płatności kartą, kolejni Polacy będą minimalizować jej obecność w swoich portfelach i nawet odruchowo wybierać bezgotówkowe formy regulowania zobowiązań.

Może wydawać się, że płatności bezgotówkowe to domena osób młodych, za to seniorzy pozostają wierni fizycznemu pieniądzowi. Owszem, przy użyciu karty czy telefonu najczęściej płacą Polacy między 18. a 39. rokiem życia, ale warto wiedzieć, że rośnie też odsetek osób starszych wybierających tego typu transakcje. Badanie Fiserv Polska pokazało, że aż 40% osób powyżej 70. roku życia co najmniej raz w tygodniu płaci bezgotówkowo. Trend ten można zauważyć w całej Polsce – zarówno w dużych i średnich miastach (75%), jak i w mniejszych miejscowościach i wsiach (prawie 60% mieszkańców płaci bezgotówkowo przynajmniej raz w tygodniu).

Płatności bezgotówkowe – dlaczego są tak atrakcyjne?

Płatności bezgotówkowe są atrakcyjne zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Karty płatnicze są powszechne, a korzystanie z nich nie generuje kosztów. Do tego coraz nowsze sprzęty są wyposażone w NFC, dzięki czemu wystarczy mieć przy sobie telefon lub zegarek, by zapłacić za co się chce. To dużo wygodniejsze, niż noszenie ze sobą portfela, szybsze i bezpieczniejsze. Skradzioną kartę płatniczą można błyskawicznie zastrzec na infolinii lub w aplikacji, skradzionej gotówki nie da się łatwo odzyskać.

Przedsiębiorcy cenią sobie płatności bezgotówkowe ze względu na szybkość transakcji, brak problemów z przeliczaniem gotówki, wydawaniem reszty itd. Korzystanie z terminala płatniczego, zwłaszcza jeśli jest zintegrowany z kasą lub systemem kasowym, eliminuje też ryzyko pomyłek przy wpisywaniu kwoty transakcji. Wreszcie, jest to też sposób na dodatkowy zarobek dzięki dodatkowym usługom: cashbackowi (czyli wypłacie pieniędzy jak z bankomatu), obsłudze transakcji DCC (w walucie karty) i sprzedaży doładowań telefonicznych. Za każdą taką usługę dodatkową otrzymuje się dodatkową prowizję.

Program Polska Bezgotówkowa dla Twojej firmy

Jak widać, Polacy są coraz mniej przywiązani do gotówki i chętnie korzystają z innych, wygodniejszych form płatności. Jeśli chcesz sprawdzić, czy przyjmowanie transakcji bezgotówkowych jest dla Ciebie, dołącz do Programu Polska Bezgotówkowa. W jego ramach przyznawane są darmowe terminale płatnicze dla małych firm. Jeśli zdecydujesz się na dołączenie, przez rok nie zapłacisz nic – chyba że osiągniesz obrót w wysokości 100 tys. zł. Jeśli jesteś zainteresowany taką ofertą, odwiedź stronę PolCard.pl i wypełnij formularz kontaktowy. Ekspert PolCard zadzwoni do Ciebie i wyjaśni Ci zasady udziału w Programie, rozwieje ewentualne wątpliwości, a także pomoże wybrać najlepszy model terminala dla Twojej firmy. Po podpisaniu umowy terminal dotrze do Ciebie w przeciągu kilku dni roboczych, a Ty będziesz mógł odkryć potencjał drzemiący w płatnościach bezgotówkowych!

* Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo. Źródło: https://www.polcard.pl/blog/ponad-70-proc-polakow-regularnie-placi-bezgotowkowo. Dostęp: 21.09.2023.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne