Reklama

środa, 15 stycznia 2025, 19:04

Zaburzenia snu – skąd wynikają i jak je leczyć?

Zaburzenia snu to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających ludzi na całym świecie. Ich objawy różnią się w zależności od tego, jaką postać przybierają – niektóre powodują trudności w zasypianiu lub w utrzymaniu snu, inne nadmierną senność, a jeszcze inne wiążą się z sennymi koszmarami lub lękami. Wiele z nich, szczególnie, jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, potrafi znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i jakość życia, a jednocześnie jest trudnych do samodzielnego pokonania. Wyjaśniamy, skąd biorą się zaburzenia snu oraz jakie metody stosuje się w procesie ich leczenia.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń snu

Przyczyny zaburzeń snu mogą wynikać z przeróżnych czynników i mieć charakter pierwotny lub wtórny. Wśród powodów ich występowania wyróżnia się między innymi uwarunkowania genetyczne. W takim przypadku symptomy wskazujące na nieprawidłowości w przebiegu snu lub trudności w zasypianiu widoczne są już w dzieciństwie i z czasem przybierają na sile, przyjmując formę przewlekłą. Inną przyczyną może być także nieprzestrzeganie zasad higieny snu, w tym chodzenie spać i budzenie się o nieregularnych porach, spędzanie dużej ilości czasu przy sztucznym oświetleniu lub brak regularnej aktywności fizycznej. W takich przypadkach zwykle wystarczy zmienić szkodliwe nawyki, aby nieprzyjemne objawy zaburzeń snu ustąpiły.

Bardzo często zaburzenia snu mają także podłoże psychiczne. Wówczas wynikać mogą między innymi z trudnej sytuacji życiowej – śmierci bliskiej osoby, rozwodu, kłopotów finansowych oraz związanego z tym przewlekłego stresu. Nierzadko przyczyn dopatruje się także w nabytych w dzieciństwie lub dorosłości traumach i PTSD, które w przypadku, gdy nie zostaną przepracowane, zwykle wywołują nawracające koszmary i lęki senne. Zaburzenia snu pozostają też w ścisłym związku z innymi zaburzeniami psychicznymi, jak depresja czy uzależnienie oraz chorobami fizycznymi – nadczynnością tarczycy, chorobami układu krążenia czy neurologicznymi.

Jak leczyć zaburzenia snu?

Metody leczenia zaburzeń snu zależą od tego, co w rzeczywistości leży u ich podłoża. W przypadku, gdy wynikają z trudności psychicznych, z powodzeniem można je leczyć poprzez psychoterapię (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/). Szczególnie skuteczna okazuje się być terapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której pacjent poznaje podstawowe zasady higieny snu oraz różne techniki mające na celu poprawić jakość snu, ułatwić zasypianie bądź też wstawanie. W przypadku współwystępowania innych zaburzeń psychicznych, spotkania z terapeutą koncentrują się także na chorobie wywołującej problemy ze snem. Leczeniem zaburzeń snu, a także różnych innych schorzeń natury psychicznej zajmują się specjaliści z Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/).

Jako uzupełnienie terapii, a także wtedy, gdy podłożem są uwarunkowania genetyczne, pacjentowi często przepisuje się farmaceutyki ułatwiające utrzymanie snu i zaśnięcie. Mogą być to zarówno leki bez recepty, oparte na naturalnych składnikach, jak i leki na receptę, przy czym te drugie, ze względu na potencjał uzależniający, muszą być przyjmowane jedynie doraźnie.

Reklama
Reklama

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia