Reklama

wtorek, 21 stycznia 2025, 8:33

Renta wdowia – dla kogo? Sprawdź, czy masz uprawnienia

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. z emeryturą własną). Prawo do tzw. renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby sprawdzić, czy spełniamy warunki, już dziś możemy wypełnić specjalną ankietę opublikowaną na stronie internetowej ZUS (zus.pl).

Od 1 stycznia 2025 r.  osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy.

Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku – informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń, wyższe lub wybrane.  Już niebawem to się zmieni.  Od nowego roku będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Przy czym od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. Taki wybór będą miały również  osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.

Komu ZUS wypłaci świadczenie w zbiegu?

Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). 

To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia. Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim. Należy również pamiętać o tym, że prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego – dodaje Nowicka

Maksymalna wysokość świadczeń

Wysokość sumy świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. 

Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki. Jeśli suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Wypełnij ankietę

Żeby ZUS mógł wypłacić rentę wdowią, należy spełnić łącznie kilka warunków. Jeśli chcemy sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki do przyznania dodatkowego świadczenia, można wypełnić specjalną, składającą się z siedmiu pytań  ankietę. Ankieta znajduje się na stronie internetowej zus.pl. Linki tutaj.

Wniosek o rentę wdowią (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie internetowej ZUS i w każdej placówce Zakładu. 

W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do korzystania z e-wizyt w ZUS lub umawiania wizyty w najbliższej placówce na konkretny dzień i godzinę https://www.zus.pl/o-zus/kontakt/zarezerwuj-wizyte

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Już dziś kup najnowszy numer!

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne

Ogłoszenia