sobota, 13 lipca 2024, 11:44

5 nietypowych atrakcji w Poznaniu, które warto odwiedzić

Podczas swojej pierwszej wizyty w Poznaniu zakochałeś się w tym mieście i chciałbyś powrócić do stolicy Wielkopolski? Tym razem jednak z pewnością będziesz chciał zobaczyć coś więcej niż monumentalną katedrę, Ostrów Tumski i osławione koziołki. W tym krótkim artykule przedstawimy pięć nieoczywistych atrakcji turystycznych w Poznaniu, które urzekną każdego, kto marzy o głębszym poznaniu malowniczego miasta nad Wartą.

Poznański Ogród Czasu

Nad Jeziorem Maltańskim, przy ulicy Wiankowej 2, mieści się w Poznaniu Ogród Czasu. Odwiedzający go spacerowicze mogą przyjrzeć się pięciu zegarom słonecznym wybudowanym w sierpniu 2003 roku z okazji 750-lecia lokacji miasta. Zobaczysz tam:

  • Zegar poziomy pięknie eksponujący promień światła w samo południe. Dodatkowo można z niego odczytać, kiedy przypadają najważniejsze dni w rocznym cyklu astronomicznym: najkrótszy i najdłuższy dzień w roku oraz dzień zrównania dnia z nocą;
  • Zegar wielokrotny informujący o aktualnej godzinie z dokładnością do 15 minut;
  • Zegar analematyczny, stając na którym to Ty możesz stać się gnomonem i odczytać godzinę z własnego cienia;
  • Zegar pierścieniowy przypominający raczej finezyjną rzeźbę niż urządzenie do odmierzania czasu;
  • Zegar prasłowiański. Podobno dotknięcie wyrzeźbionego na nim słońca w samopołudnie przynosi szczęście.

 
Fotoplastykon Poznański

To niezwykłe zabytkowe urządzenie przypomina ogromną beczkę z ustawionymi dookoła krzesłami. Wewnątrz znajduje się skomplikowany mechanizm optyczny, który sprawia, że osoba zaglądająca do środka przez specjalne wzierniki widzi trójwymiarowe fotografie. Aparatura zachwyca niezawodnym działaniem do dziś, choć jej pierwsze uruchomienie miało miejsce już w 1883 roku.
Fotoplastykon mieści się w budynku przy ulicy Ratajczaka 44. Atrakcję można odwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 18.00.

Pan Peryskop

Pan Peryskop lub Watcher, jak nazywają go niektórzy, to surrealistyczna postać z serii murali malowanych w Poznaniu przez artystę podpisującego się jako Noriaki Kasai. Niczym wrocławskie krasnale, pojawia się on w niemal stu przypadkowych miejscach i niezwykle intryguje miłośników nurtu street art. Być może i Ty wybierzesz się na spacer po mniej znanych poznańskich ulicach, by wypatrywać obecności Pana Peryskopa?

Makieta kolejowa w Borówcu

Jedynie 19 minut jazdy samochodem od centrum Poznania znajduje się największa makieta kolejowe w Polsce. Obejmuje ona pobudzający wyobraźnię miniaturowy świat o powierzchni ponad 250 m². W skali 1:87 można oglądać na niej krajobrazy państw współczesnej Europy i zachwycająco realistycznie przedstawione rozwiązania kolejowe.
Ilość drzew, domów, budowli, ludzi, zwierząt i innych detali naniesionych na makietę jest naprawdę imponująca. Oprócz sterowanych cyfrowo pociągów po makiecie poruszają się także maleńkie samochody. Większość osób przystaje jednak na dłużej w miejscu, w którym zbudowano miniaturowy park rozrywki z dwiema kolejkami górskimi. Jeśli odwiedzimy makietę o odpowiedniej porze, zobaczymy, jak na suficie zapalają się gwiazdy.

Jump Arena w Poznaniu

W przerwach od zwiedzania nabierasz ochoty na aktywny odpoczynek? A może chcesz pozwolić swoim dzieciom się wyszaleć? Ekscytującą atrakcję dla dzieci i dorosłych stanowią obiekty Jump Arena przy ulicy Obornickiej 337 lub Bolesława Krzywoustego 68. W tym nowoczesnym parku trampolin każda osoba znajdzie trampolinę dostosowaną do swojego wieku, ciężaru i umiejętności. Skakanie to szansa, by na chwilę zapomnieć o swoich troskach i uwolnić zupełnie nowe pokłady endorfin.

Jak znaleźć korzystną ofertę noclegu w Poznaniu?

Przed wyruszeniem na wycieczkę do Poznania warto pomyśleć o zorganizowaniu sobie komfortowego noclegu. Im bardziej wypoczęci wyruszymy w miasto, tym więcej zapamiętamy z wyczekiwanego zwiedzania. Oferty poznańskich hoteli i pensjonatów najlepiej przeglądać online. Kilka kliknięć wystarczy, aby móc porównać opcje zakwaterowania, obejrzeć wnętrza pokoi i sprawdzić dostępne terminy.
Obawiasz się, że przez przypadek trafisz do hotelu bez parkingu dla gości? Korzystając z wyszukiwarki fajnewczasy.pl na pewno znajdziesz odpowiedni nocleg dla siebie w Poznaniu. Nie zwlekaj i już dziś zaplanuj swój wyjazd na narty z portalem fajnewczasy.pl. Po powrocie z udanego odpoczynku nie zapomnij dodać hotelu do ulubionych! 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne