piątek, 19 lipca 2024, 8:05

23 złote za śmieci!

23 złote miesięcznie zapłaci każdy mieszkaniec Grabowa za wywóz odpadów komunalnych, zaś o złotówkę mniej, czyli 22 zł będą płacić za śmieci mieszkańcy wszystkich wiosek należących do gminy Grabów. Tak 27 czerwca zdecydowali grabowscy radni podczas 11. sesji Rady Miejskiej.

Nie są to dobre wiadomości dla mieszkańców miasta i gminy Grabów, ale też inne być nie mogły. Od kilku lat obserwujemy, jak firmy zajmujące się wywozem śmieci podzieliły między sobą „strefy wpływów” i dyktują warunki samorządom, z roku na rok drastycznie podnosząc stawki. Nikt im nie podskoczy, bo do przetargu i tak staje jedna, działająca na danym terenie firma wywożąca odpady. Władze i mieszkańcy Grabowa są takich poczynań najlepszym przykładem. Zwycięskie, bo też jedyne stające do przetargu konsorcjum firm: MZO SA Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami w Ostrowie Wlkp. i EKO Region Bełchatów zażyczyło sobie za półroczną obsługę 1.200.000 zł. W przeliczeniu na miesiąc jest to 200 tys. zł, co oznacza wzrost o 113% kwoty dotychczas pobieranej przez te same firmy. Wspomniane opłaty obowiązywać będą do końca 2019 r., ale czy potem znajdzie się sposób na ich obniżenie?

Nowością w przyjętym przez Radę naliczaniu opłat jest płacenie za śmieci „od osoby”. Dotąd na terenie gminy obowiązywały stawki liczone na „gospodarstwo domowe”. Obowiązywały one od 1 marca 2016 r. Przypomnijmy dotychczasowe stawki opłat:

gospodarstwo domowe​od odpady selektywne​ odpady zmieszane
 1-2-osobowe​  18 zł  37 zł
 3-4-osobowe​  40 zł  75 zł
5-7-osobowe​   58 zł  95 zł
 8 i więcej osobowe​ 67 zł  115 zł 

 

K.J.

Więcej na temat nowych stawek za wywóz odpadów w mieście i gminie Grabów – w najnowszym „Czasie Ostrzeszowskim”.

 

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne