piątek, 19 lipca 2024, 1:11

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

W powiecie zwycięża PiS, w Ostrzeszowie – Koalicja Obywatelska

9 czerwca europejczycy wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Wśród 720 posłów z krajów Unii, do Brukseli pojedzie również 53-osobowa reprezentacja Polski. W ławach PE zasiądzie 21 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, 20 z list Prawa i Sprawiedliwości, 6 z Konfederacji i po trzech z Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Podział ten jest wynikiem wyborów, które przedstawiają się następująco:

KOALICJA OBYWATELSKA 37,06 % (21 mandatów)

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 36,16 % (20 mandatów)

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 12,08 % (6 mandatów)

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 6,91 % (3 mandaty)

LEWICA 6,30 % (3 mandaty)

Frekwencja w Polsce wyniosła 40,65 %. To oznacza, że wybór eurodeputowanych interesował znacznie mniejsze rzesze rodaków, niż niedawne wybory samorządowe, czy ubiegłoroczne wybory do parlamentu RP.

Z kandydatów Koalicji Obywatelskiej mandaty otrzymali:

Magdalena Adamowicz(okręg nr 1, nr 2 na liście) – 204 207 głosów, 27,47 proc.

Bartosz Arłukowicz (okręg nr 13, nr 1 na liście) – 264 097 głosów, 34,76 proc.

Krzysztof Brejza (okręg nr 2, nr 1 na liście) – 205 200 głosów, 37.67 proc.

Borys Budka (okręg nr 11, nr 1 na liście) – 334 842 głosów, 25,14 proc.

Andrzej Buła (okręg nr 12, nr 2 na liście) – 65 967 głosów, 5,76 proc.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (okręg nr 4, nr 3 na liście) – 136 811 głosów, 10,49 proc.

Andrzej Halicki (okręg nr 5, nr 1 na liście) – 129 401 głosów, 18,01 proc.

Dariusz Joński (okręg nr 6, nr 1 na liście) – 194 109 głosów, 25,61 proc.

Marcin Kierwiński (okręg nr 4, nr 1 na liście) – 143 179 głosów, 10,97 proc.

Łukasz Kohut (okręg nr 11, nr 3 na liście) – 107 626 głosów, 8,08 proc.

Ewa Kopacz (okręg nr 7, nr 1 na liście) – 187 866 głosów, 18,28 proc.

Janusz Lewandowski (okręg nr 1, nr 1 na liście) – 133 444 głosów, 17,95 proc.

Elżbieta Łukacijewska (okręg nr 9, nr 1 na liście) – 115 324 głosów, 18,23 proc.

Jagna Marczułajtis-Walczak (okręg nr 10, nr 3 na liście) – 58 550 głosów, 3,93 proc.

Mirosława Nykiel (okręg nr 11, nr 2 na liście) – 54 937 głosów, 25,14 proc.

Jacek Protas (okręg nr 3, nr 1 na liście) – 125 861 głosów, 18,31 proc.

Bartłomiej Sienkiewicz (okręg nr 10, nr 1 na liście) – 254 324 głosów, 17,08 proc.

Michał Szczerba (okręg nr 4, nr 5 na liście) – 120 667 głosów, 9,25 proc.

Michał Wawrykiewicz (okręg nr 7, nr 2 na liście) – 119 068 głosów, 11,58 proc.

Marta Wcisło (okręg nr 8, nr 1 na liście) – 103 740 głosów, 16,75 proc.

Bogdan Zdrojewski (okręg nr 12, nr 1 na liście) – 310 544 głosów, 27,11 proc.

W Parlamencie Europejskim znajdą się następujący politycy Prawa i Sprawiedliwości:

Adam Bielan (okręg nr 5, nr 1 na liście) – 90 690 głosów, 12,62 proc.

Tobiasz Bocheński(okręg nr 4, nr 2 na liście) – 95 880 głosów, 7,35 proc.

Joachim Brudziński (okręg nr 13, nr 1 na liście) – 114 195 głosów, 15,04 proc.

Waldemar Buda (okręg nr 6, nr 5 na liście) – 103 679 głosów, 13,68 proc.

Michał Dworczyk (okręg nr 12, nr 3 na liście) – 123 908 głosów, 10,82 proc.

Małgorzata Gosiewska (okręg nr 4, nr 1 na liście) – 99 286 głosów, 7,61 proc.

Patryk Jaki (okręg nr 11, nr 2 na liście) – 266 246 głosów, 19,99 proc.

Mariusz Kamiński (okręg nr 8, nr 1 na liście) – 110 466 głosów, 17,84 proc.

Marlena Maląg (okręg nr 7, nr 3 na liście) – 115 670 głosów, 11,25 proc.

Arkadiusz Mularczyk (okręg nr 10, nr 2 na liście) – 93 551 głosów, 6,28 proc.

Piotr Muller (okręg nr 1, nr 4 na liście) – 62 330 głosów, 8,38 proc.

Daniel Obajtek (okręg nr 9, nr 1 na liście) – 171 689 głosów, 27,14 proc.

Jacek Ozdoba (okręg nr 5, nr 5 na liście) – 54 327 głosów, 7,56 proc.

Bogdan Rzońca (okręg nr 9, nr 2 na liście) – 46 096 głosów, 7,29 proc.

Beata Szydło (okręg nr 10, nr 1 na liście) – 285 336 głosów, 19,17 proc.

Dominik Tarczyński (okręg nr 10, nr 3 na liście) – 210 942 głosów, 14,17 proc.

Maciej Wąsik (okręg nr 3, nr 1 na liście) – 85 151 głosów, 12,39 proc.

Jadwiga Wiśniewska (okręg nr 11, nr 1 na liście) – 145 218 głosów, 10,90 proc.

Anna Zalewska (okręg nr 12, nr 1 na liście) – 108 305 głosów, 9,45 proc.

Kosma Złotowski (okręg nr 2, nr 1 na liście) – 61 463 głosów, 11,28 proc.

W Parlamencie Europejskim znajdą się następujący politycy Konfederacji:

Grzegorz Braun (okręg nr 10, nr 2 na liście) – 113 746 głosów, 7,64 proc.

Anna Bryłka (okręg nr 7, nr 1 na liście) – 111 420 głosów, 10,84 proc.

Tomasz Buczek (okręg nr 9, nr 1 na liście) – 51 754 głosów, 8,18 proc.

Marcin Sypniewski (okręg nr 11, nr 1 na liście) – 49 553 głosów, 3,72 proc.

Stanisław Tyszka (okręg nr 12, nr 1 na liście) – 75 560 głosów, 6,89 proc.

Ewa Zajączkowska-Hernik (okręg nr 4, nr 2 na liście) – 102 569 głosów, 7,86 proc.

W Parlamencie Europejskim znajdą się następujący politycy Trzeciej Drogi:

Krzysztof Hetman (okręg nr 7, nr 1 na liście) – 44 937 głosów, 4,37 proc.

Adam Jarubas (okręg nr 10, nr 1 na liście) – 81 674 głosów, 5,49 proc.

Michał Kobosko (okręg nr 4, nr 1 na liście) – 39 170 głosów, 3 proc.

W Parlamencie Europejskim znajdą się następujący politycy Lewicy:

Robert Biedroń (okręg nr 4, nr 1 na liście) – 65 869 głosów, 5,05 proc. 

Joanna Scheuring-Wielgus (okręg nr 7, nr 1 na liście) – 57 669, 5,61 proc. 

Krzysztof Śmiszek (okręg nr 12, nr 1 na liście) – 70 363 głosów, 6,14 proc.

WIELKOPOLSKA

Województwo wielkopolskie stanowiło okręg wyborczy nr 7, do którego należeli także mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego. Kolejność wśród pięciu partii walczących o mandaty do PE jest taka sama, jak w kraju, z tym że Koalicja Obywatelska zwyciężyła tu z niemal 10-punktową przewagą nad Prawem i Sprawiedliwością.

KOALICJA OBYWATELSKA 38,85 %

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 28,92 %

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 13,18 %

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 9,24 %

LEWICA 8,06 %

Spośród kandydatów do Parlamentu Europejskiego czołowa 10. (wg liczby głosów) przedstawia się następująco:

Ewa KOPACZ (KO) – 187 866 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 119 068 gł., Marlena MALĄG (PiS) – 115 670 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 111 420 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 66 098 gł., Joanna SCHEURING-WIELGUS (Lewica) – 57 669 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 49 195 gł., Marcin BOSACKI (KO) – 48 748 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 44 937 gł., Bartłomiej WRÓBLEWSKI (PiS) – 36 996 gł.

Nasz krajan Mikołaj Grzyb uzyskał poparcie 5 058 wyborców, a znany ostrzeszowianom Witold Tomczak z Konfederacji – 9 014 głosów.

Frekwencja w Wielkopolsce należała do średnich, wynosząc 39,16 %.

Z okręgu nr 7, czyli z Wielkopolski, mandaty do Parlamentu Europejskiego uzyskali: Ewa Kopacz i Michał Wawrykiewicz (Koalicja Obywatelska), Marlena Maląg (Prawo i Sprawiedliwość), Anna Bryłka (Konfederacja), Krzysztof Hetman (Trzecia Droga) i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).

Zauważyć należy, że tym razem z okręgu nr 7 (Wielkopolska) mandat otrzymało sześcioro kandydatów (w poprzednich wyborach – 5). Zależy to głównie od ogólnopolskich wyników poszczególnych ugrupowań. Wyniki uzyskane w samej Wielkopolsce mają drugorzędne znaczenie, dlatego piaty pod względem liczby głosów R. Czarnecki, nie pojedzie do Brukseli, a w PE zasiądzie K. Hetman, który uzyskał o ponad 20 tysięcy głosów mniej.

Najważniejsze, żeby wszyscy nasi wybrańcy dobrze zadbali o polskie interesy w Unii.

POWIAT OSTRZESZOWSKI

W naszym powiecie, odwrotnie niż w Wielkopolsce, o ponad 10 punktów PiS wyprzedziło KO.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 37,81 % 5 517 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 27,16 % 3 962 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 14,85 % 2 166 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 14,32 % 2 089 gł.

LEWICA 4,22 % 615 gł.

Największe poparcie wyborców otrzymali: Marlena MALĄG (PiS) – 3 731 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 2 169 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 1 537 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 1 258 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 836 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 767 gł., Witold Tomczak (Konfederacja) – 363 gł., Marcin BOSACKI (KO) – 258 gł., Joanna SCHEURING-WIELKUS (Lewica) – 442 gł.,

Marlena Maląg cieszy się w powiecie ostrzeszowskim bardzo dużym poparciem. Podobnie było w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu RP, gdzie również uzyskała największą liczbę głosów.

Frekwencja w powiecie ostrzeszowskim wyniosła 34,39 %, czyli poniżej średniej w województwie i w kraju. Najwyższa frekwencja była w mieście i gminie Grabów nad Prosną (35,71 %). Powyżej 35 % uprawnionych do głosowania wzięło udział w mieście i gminie Ostrzeszów (35,59 %), w Czajkowie (35,08 %) i w Kobylej Górze (35,00 %). Najmniej poszło do urn mieszkańców Doruchowa (31,01 %).

OSTRZESZÓW (frekwencja – 35,59 %)

W mieście i gminie Ostrzeszów zwyciężyła Koalicja Obywatelska uzyskując 36,50 % głosów i wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość (30,13 %) i Trzecia Drogę (14,35 %).

KOALICJA OBYWATELSKA 36,50 % 2 365 gł.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 30,13 % 1 952 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 14,35 % 930 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 12,52 % 811 gł.

LEWICA 5,02 % 325 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 1 330 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 1 247 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 812 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 586 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 560 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 302 gł.

GRABÓW NAD PROSNĄ (frekwencja – 35,71 %)

Wśród grabowian zdecydowanie największym poparciem cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. Niespodzianką jest drugi wynik Konfederacji, która wyprzedziła Koalicję Obywatelską.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 41,27 % 891 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 19,22 % 415 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 17,23 % 372 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 16,44 % 355 gł.

LEWICA 3,94 % 85 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 643 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 284 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 185 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 179 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 137 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 115 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 106 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 106 gł.

MIKSTAT (frekwencja – 31,72 %)

Mikstat to bastion wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Nie dziwi zatem nawet pond 50-procentowy rezultat, jaki PiS uzyskało w „Małym Paryżu”. Koalicja tylko o 5 głosów przed Konfederacją.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 54,30 % 795 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 15,23 % 223 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 14,89 % 218 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 10,31 % 151 gł.

LEWICA 4,03 % 59 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 524 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 197 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 167 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 124 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 77 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 69 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 63 gł.

KOBYLA GÓRA (frekwencja – 35,00 %)

W Kobylej Górze wyborcy również postawili na Prawo i Sprawiedliwość, choć przewaga nad Koalicją wyniosła niespełna 3 %.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 33,27 % 554 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 30,57 % 509 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 16,28 % 271 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 13,57 % 226 gł.

LEWICA 3,84 % 64 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Ewa KOPACZ (KO) – 305 gł., Marlena MALĄG (PiS) – 294 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 212 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 152 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 139 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 129 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 95 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 62 gł.

DORUCHÓW (frekwencja – 31,01 %)

W Doruchowie PiS wygrywa, ale na drugim miejscu – Trzecia Droga, a tuż za nią Konfederacja, wyprzedzając o 4 głosy Koalicję Obywatelską.

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 46,35 % 585 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 18,38 % 232 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 15,69 % 198 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 15,37 % 194 gł.

LEWICA 2,22 % 28 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 363 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 143 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 126 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 115 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 113 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 87 gł. Ryszard CZARNECKI (PiS) – 78 gł.

KRASZEWICE (frekwencja – 31,57 %)

W Kraszewicach największe uznanie uzyskali kandydaci PiS (43,15 %). Koalicja na drugim miejscu z dwukrotnie słabszym poparciem (21,00 %).

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 43,15 % 378 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 21,00 % 184 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 17,92 % 157 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 13,70 % 120 gł.

LEWICA 2,97 % 26 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 290 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 119 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 112 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 51 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 45 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 44 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 42 gł. Ryszard CZARNECKI (PiS) – 40 gł.

CZAJKÓW (frekwencja – 35,08 %)

W Czajkowie bez niespodzianek. Tutejsi wyborcy niezmiennie największym zaufaniem darzą Prawo i Sprawiedliwość (52,85 %).

PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 52,85 % 362 gł.

KOALICJA OBYWATELSKA 16,79 % 115 gł.

KONFEDERACJA – WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 14,01 % 96 gł.

TRZECIA DROGA – POLSKA 2050 – PSL 10,95 % 75 gł.

LEWICA 4,09 % 28 gł.

Najwięcej głosów uzyskali: Marlena MALĄG (PiS) – 287 gł., Anna BRYŁKA (Konfederacja) – 82 gł., Ewa KOPACZ (KO) – 70 gł., Ryszard CZARNECKI (PiS) – 39 gł., Wojciech KOLARSKI (PiS) – 29 gł., Michał WAWRYKIEWICZ (KO) – 27 gł., Mikołaj GRZYB (Trzecia Droga) – 27 gł., Krzysztof HETMAN (Trzecia Droga) – 27 gł.

opr. K. Juszczak

Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne