Reklama

czwartek, 18 kwietnia 2024, 5:25

Witamina D dla młodszych i starszych – związek, który chroni nasze kości

Polacy oraz mieszkańcy krajów, gdzie podaż słoneczna jest niewielka, bardzo często borykają się z niedoborem witaminy D. Zimą i jesienią brakuje ciepłych promieni będących najlepszym źródłem słonecznego związku. Dowiedz się, jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy D, która działa wielokierunkowo na organizm człowieka, a przede wszystkim wspiera układ kostny.


Od malucha aż do seniora – witamina D na każdym etapie życia
Witamina D wspiera działanie organizmu od poczęcia do późnej starości. Dobroczynny związek wpływa na kształtowanie szkieletu już w okresie życia płodowego, kiedy bierze czynny udział w rozwoju układu kostnego i umożliwia jego wzrost od momentu urodzenia, aż do osiągnięcia dojrzałości. Witamina D wpływa na regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, co jest niezbędne do poprawnego działania układu kostnego. Dzięki niej może zachodzić proces odpowiedniej mineralizacji kości. Słoneczny związek poprawia stopień wchłaniania wapnia i fosforanów w jelitach oraz sprawia, że cenne pierwiastki nie są tracone wraz z moczem. Witamina D kontroluje stężenie wapnia we krwi – kiedy zaczyna spadać, przyczynia się do uwalniania tego związku z kości. Osoby w podeszłym wieku potrzebują słonecznej witaminy, by zapobiegać osteoporozie oraz złamaniom.

Suplementacja witaminy D – dla kogo?
Mieszkańcy państw w naszej szerokości geograficznej nie są w stanie pozyskać odpowiedniej ilości witaminy D za sprawą syntezy skórnej. Niewystarczająca ekspozycja słoneczna często jest przyczyną awitaminozy, która objawia się najczęściej w trakcie sezonu jesienno-zimowego. Zbilansowanie diety zawierającej odpowiednią dawkę słonecznego związku to trudne zadanie, ponieważ występuje on głównie w tłuszczach rybich i produktach nabiałowych. Niedobór witaminy D może dotknąć każdego Polaka, dlatego suplementacja tego związku jest powszechną praktyką. W sklepie MyBionic dostępne są bezpieczne preparaty z witaminą D dla dzieci i dorosłych: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witaminy-adek/witamina-d.

Zalecane dawki witaminy D
Zgodnie z zaleceniami, nie należy przekraczać dobowych dawek witaminy D, ponieważ słoneczny związek odkłada się w wątrobie i komórkach tłuszczowych, a jego nadmiar może być szkodliwy. Maksymalne normy ze względu na wiek kształtują się następująco:

  • niemowlęta: do 1000 IU,
  • dzieci: do 2 000 IU,
  • nastolatkowie: do (11-18 lat): 4 000 IU,
  • kobiety w ciąży i panie karmiące piersią: do 4 000 IU,
  • dorośli i seniorzy: 4 000 IU,
  • osoby otyłe: do 10 000 IU.


Prawidłowe dawki zawsze należy konsultować z lekarzem, który na podstawie badań krwi ustali dzienne zapotrzebowanie na witaminę D.

Jakie korzyści przynosi regularna suplementacja witaminy D?
Witamina D działa plejotropowo, czyli wspomaga funkcjonowanie wielu układów i narządów. Dzięki niej możliwa jest prawidłowa przemiana materii i zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na różne choroby. Słoneczny związek przeciwdziała cukrzycy, chroni przed schorzeniami sercowo-naczyniowymi, a do tego wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwastmatyczne i przeciwalergiczne. Witamina D łagodzi stany depresyjne i wzmacnia odporność, dzięki czemu organizm skuteczniej broni się przed patogenami.

 

 

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne