czwartek, 23 maja 2024, 11:21

W Ligocie dożynkowo, turniejowo i ze śpiewem

Kolorowe i wesołe były tegoroczne gminno-parafialne dożynki w Ligocie. Świętowanie rozpoczęła tradycyjna msza dożynkowa. Odprawił ją ks. kan. Tomasz Dereziński. Wcześniej przez wieś przeszedł barwny korowód. Większość wiosek reprezentowały grupy mieszkańców nawiązujących poprzez stroje i sprzęt do dawnych czasów. Zainteresowanie wzbudzał też jadący w orszaku mały fiat z napisem: „MASKOTKA SOŁECTWA”. To sołtys Mąkoszyc – Piotr Ługowski, zafundował taką „maskotkę” reklamującą jego wioskę.  

Część obrzędowa podczas gminnych dożynek to od lat zasługa zespołu „Kobylogórzanie”, z tym że po raz pierwszy grupę śpiewaków prowadził Maciej Knopik. On też był autorem przyśpiewek pod adresem gości i dożynkowych starostów. W tym roku tę zaszczytną funkcję pełnili: Małgorzata Nolbert z Pisarzowic i Patryk Nurski – mieszkaniec Ligoty.
Podziękowania za trud i poświęcenie przekazał rolnikom wójt gminy, Wiesław Berski. Wyrazem tych podziękowań było symboliczne nagrodzenie najlepszych rolników z każdego sołectwa.
Podczas dożynek odbył się również „Turniej Wsi”, przygotowany z pomysłem przez panie z KOK i prowadzony z humorem przez Sławka Janelta. Rozegrano pięć konkurencji. Rywalizacja była na tyle zacięta, że ostatecznie zwycięstwo przypadło wspólnie trzem wioskom: MĄKOSZYCE, IGNACÓW i BAŁDOWICE. Kolejne miejsca zajęli: 2. Parzynów, 3. Ligota, 4. Kobyla Góra, 5. Mostki, 6. Marcinki.
Gwiazdą wieczoru była znana i lubiana MAGDA DURECKA. Zaśpiewała wiązankę starych przebojów i kilka popularnych piosenek biesiadnych.
Uznanie dla organizatorów święta plonów w Ligocie, na czele z panią sołtys Sylwią Adamską i miejscowym radnym, Andrzejem Adamskim, dla pań z KGW i wszystkich, którzy zadbali o to, by na dożynkach było barwnie, smacznie i radośnie.

K. Juszczak   

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne