piątek, 21 czerwca 2024, 6:57

Urządzamy łazienkę w stylu vintage

Niektórzy ludzie uwielbiają historię i aspirują do tego, aby żyć w taki sposób, w jaki żyły osoby wiele lat temu. Styl vintage cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na swoją różnorodność. Prawda jest taka, że każdy nieco inaczej wyobraża sobie ten styl, co zdecydowanie jest ogromną zaletą, jeżeli chodzi o aranżowanie wnętrz.

W jaki sposób można więc zaaranżować łazienkę w stylu vintage? Czy potrzebne jest do tego mnóstwo pieniędzy? A może da się zaaranżować w ten sposób łazienkę bez wydawania kroci? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka oczywista.

Charakterystyka stylu vintage

Styl vintage jest różnorodny. Dzieje się tak ze względu na to, że każdy postrzega ten styl jako coś innego. Dla jednych stylem vintage będzie wszystko to, co kojarzy się z latami 90. XX wieku. Dla innych będzie to styl lat 80., 70. czy 60. Prawdę mówiąc, wszystko, co jest starsze niż 20 lat, podlega definicji słowa vintage. W obecnych czasach nawet rzeczy wyprodukowane na początku XXI wieku są uznawane za vintage.
Dawniej styl vintage zarezerwowany był wyłącznie dla przedmiotów oryginalnych, wyprodukowanych w czasach, z których pochodzą. Obecnie rynek poszedł tak do przodu, że mianem vintage określa się także przedmioty, armaturę, płytki łazienkowe stylizowane na dawne czasy. Innymi słowy, obecnie ciężko jest scharakteryzować całościowo styl vintage. Daje to jednak spore pole do manewru dla osób zainteresowanych urządzeniem pomieszczeń w swoim domu właśnie w tym stylu.

Przedmioty w łazience – stylizowane na vintage czy autentyczne?

Czy urządzając łazienkę w stylu vintage lepiej jest się posiłkować oryginalnymi rzeczami, czy może produktami stylizowanymi na dawne czasy? O ile w innych pomieszczeniach mogą być postawione oryginały, tak w łazience lepiej sprawdzą się rzeczy stylizowane. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na to, w jaki sposób używa się łazienki. Jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym woda i wilgoć znajdują się w tak dużych ilościach. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju przedmioty, armatura oraz płytki ceramiczne muszą mieć odpowiednią jakość i muszą być wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. W niektórych przypadkach istotne są także względy bezpieczeństwa osób korzystających.

U kogo najlepiej sprawdzi się styl vintage?

Styl vintage najlepiej sprawdzi się u osób, które mocno interesują się historią i tym, w jaki sposób ludzie żyli w dawnych czasach. Najlepsze stylizacje osiągają osoby, które są opatrzone tym, w jaki sposób wyglądały dawne mieszkania. To właśnie te osoby są w stanie najlepiej odwzorować dawne aranżacje. Jest to szczególnie ważne  w momencie, w którym  takim osobom zależy na tym, aby dane pomieszczenie całościowo było spójne stylistycznie.
Inne osoby, którym sprawdzi się styl vintage, to te, które nie chcą go osiągnąć w całym pomieszczeniu, a jedynie chcą danemu pomieszczeniu nadać lekkiego wrażenia vintage. O co w tym chodzi? Chodzi przede wszystkim o dobór niewielkich dodatków, których zadaniem jest wprowadzenie klimatu odmiennego od nowoczesnego w danym pomieszczeniu. Takie osoby, zamiast stylizować całą łazienkę, decydują się na zastosowanie detali, dzięki którym łazienka będzie po prostu lepiej wyglądać.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne