czwartek, 23 maja 2024, 21:01

„Tu nie ma rywalizacji, jest tylko współpraca” – już w niedzielę Akademia Renegate/Sarex-23!

Akademia Renegate/Sarex-23 już w tę niedzielę! Ćwiczenia w ramach manewrów służb odbywają się na terenie całego kraju już od 17 maja. To największe manewry służb ratowniczych w Polsce, a ich zwieńczeniem będzie zorganizowany w Kobylej Górze piknik. 

Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego (jako elementu systemu bezpieczeństwa państwa) do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest dowództwo operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Ćwiczenia podzielono na 7 epizodów, w których udział wezmą wszystkie służby krajowe, odpowiedzialne za ratownictwo. Działania odbędą się na terenie kilku województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Współorganizatorem odbywającego się na terenie Wielkopolski epizodu trzeciego jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Nocny Tropiciel.

Obywające się 20 maja w ramach manewrów ćwiczenia na terenie Kalisza obejmować będą incydent z udziałem dwóch statków powietrznych, a służby będą doskonalić współpracę przy działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Ważnym elementem będzie przeniesienie poszkodowanych zarówno drogą powietrzną, jak i lądową do szpitalnych oddziałów ratunkowych.

W trakcie konferencji podkreślono również jak ważne są szpitalne oddziały ratunkowe oraz lądowiska dla śmigłowców LPR. Patrycja Leśkiweicz położyła nacisk na znaczenie Służb Ratowniczych w czasie sytuacji kryzysowych, nawiązując do Powodzi Tysiąclecia, kiedy okazało się, że Polska nie ma takich służb. 

– Każde ćwiczenia, które sprawdzają system bezpieczeństwa, które pozwalają nam wyeliminować z życia jakiekolwiek niedociągnięcia są bardzo ważne – zauważyła Leśkiewicz.

Piknik Akademii odbędzie się już po raz drugi na terenie Gminy Kobyla Góra, przewidziane są liczne atrakcje, zarównoprelekcje, jak i prezentacje, pokazy specjalne, wojskowe, grup poszukiwawczo-ratowniczych, antyterrorystyczne, jak i ratownicze z udziałem wojskowych śmigłowców ASAR i LPR. 

Nie zabraknie również stoisk z przekąskami, lodami, ciastem i daniami od KGW i Foodtracków, a także licznych atrakcji dla dzieci.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne