czwartek, 20 czerwca 2024, 0:58

Sąd unieważnił wybory do Rady Powiatu!

Czy Maciejewski zastąpi Okonia?

10 stycznia Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził nieważność wyborów do Rady Powiatu w Ostrzeszowie, w Okręgu Wyborczym nr 2. Ponadto stwierdził wygaśnięcie mandatów radnych:

Marianny Powązki, Ignacego Śmiatacza, Ewy Kubiak, Radosława Gatkowskiego, Katarzyny Sójki, Walentego Okonia, Jerzego Muchy i Stefana Hebisza. Zarządził ponowne ustalenie wyników głosowania w obwodzie nr 1 (gm. Mikstat), w Okręgu Wyborczym nr 2 do Rady Powiatu i nakazał powołanie nowej Obwodowej Komisji Wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie nr 1 w Okręgu Wyborczym nr 2 w wyborach do Rady Powiatu w Ostrzeszowie. 

Tej treści informację przekazała rzecznik prasowy SO w Kaliszu – Ewa Głowacka-Andler. 

Skąd tak surowa decyzja kaliskiej temidy i co właściwie oznacza? 

Mówiąc najkrócej – sąd zarządził ponowne przeliczenie wszystkich głosów, które zostały oddane w obwodzie nr 1 – w Mikstacie. Zaistniało poważne domniemanie, że właśnie w tym obwodzie wyborczym część głosów została niesłusznie zakwalifikowana jako „nieważne”, gdy tymczasem były to głosy oddane prawidłowo. Krótko po wyborach pozew w tej sprawie zgłosił KWW Lewica i Bezpartyjni.

O co tak naprawdę toczy się gra? – O zmianę wyniku wyborów. Gdyby po zarządzonym przez sąd ponownym przeliczeniu głosów okazało się, że Lewica zyskuje chociażby 17 głosów i ma ich więcej niż Bezpartyjni, wówczas właśnie Lewicy przypadłyby dwa mandaty. Pierwszy otrzymałby, tak jak jest obecnie, zdobywca największej liczby głosów Stefan Hebisz, kolejny zaś przypadłby Tomaszowi Maciejewskiemu, bo to właśnie on może poszczycić się drugą co do wielkości zdobyczą głosów (obecnie jest to 536). Gdyby liczenie głosów dało przewagę Lewicy, wtedy jeden mandat straciliby Bezpartyjni dla ZO. Byłby to mandat drugiego na liście Bezpartyjnych – Walentego Okonia (395 gł.).

K.J.

Więcej na ten temat w najnowszym (2.) numerze „Cz.O.”

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne