poniedziałek, 15 lipca 2024, 17:34

Punkty Szczepień Masowych

W powiecie ostrzeszowskim trwają przygotowania do uruchomienia Punktów Szczepień Masowych. Dzisiaj (1 kwietnia) starosta Lech Janicki zorganizował w tej sprawie e-spotkanie z udziałem wójtów i burmistrzów powiatu ostrzeszowskiego.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że w związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 do Polski, niezbędne jest zwiększenie potencjału szczepień powszechnych – tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.
Nowe Punkty Szczepień Masowych (PSM) mają być tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. W przypadku miast powyżej 50.000 mieszkańców PSM powinny mieć wydajność powyżej 500 dawek dziennie. Chodzi o zapewnienie w każdym powiecie możliwości wykonywania ok. 800 szczepień tygodniowo na 10 tys. dorosłych mieszkańców.
Zgodnie z zaleceniami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień:
– jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień. W przypadku naszego powiatu będzie to Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia,
– drugi jako organizowany od podstaw i prowadzony przez samorządy (we współpracy z wybranym PWDL) jako Punkt Szczepień Masowych (np. w domu kultury, namioty lub drive-thru). W naszym powiecie, przy aprobacie burmistrza Maksymiliana Ptaka, wytypowano halę sportową w Grabowie nad Prosną. Od strony medycznej organizacją i prowadzeniem punktu zajmie się Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia.
Punkty Szczepień Masowych w naszym powiecie będą gotowe do 19 marca. Szacuje się, że szczepienia rozpoczną się 19-25 kwietnia.

Magdalena Kułak
www.powiatostrzeszowski.pl

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne