wtorek, 23 kwietnia 2024, 14:20

Ptasia grypa ciągle groźna

W powiecie ostrzeszowskim wciąż mamy do czynienia z ptasią grypą. Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o dwóch pierwszych ogniskach tej choroby atakującej ptactwo. Pierwsze znajdowało się w we wsi Grabów Pustkowie, gdzie trzeba było zutylizować 10 tys. kaczek. Zaraz potem likwidacji uległo 2,5 tys. gęsi – w Kotłowie. Na tym niestety nie koniec – trzecie źródło ptasiej grypy wykryto 22 marca w Giżycach. Tu trzeba było zlikwidować aż 25 tys. kaczek.
Badania, zrobione na terenie tego trzeciego gospodarstwa, pozwalają przypuszczać, że źródłem pojawienia się w tym miejscu ptasiej grypy są padłe, dzikie ptaki, u których stwierdzono zakażenie  tą chorobą.

– Byłbym bardzo ostrożny z oceną sytuacji w naszym powiecie – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie – inspektor Krzysztof Lamek. – Mimo że pogoda się poprawia, co sprzyja zwalczaniu ptasiej grypy, to jednak niedaleko nas, w powiecie kaliskim, tych ognisk jest kilkadziesiąt. Ponieważ w linii prostej jesteśmy 10-30 km od niektórych ognisk w kaliskim, więc zagrożenie cały czas jest bardzo realne. W gospodarstwach, w których stwierdzono ptasią grypę, zrobione są już końcowe dezynfekcje, trwa kilkutygodniowa kwarantanna. Mamy bezpośredni kontakt z hodowcami, więc w razie jakichkolwiek sygnałów interweniujemy. Tydzień temu było podejrzenie kolejnego ogniska – w Komorowie, ale okazało się, że to fałszywy alarm. Hodowcy czynią wiele działań bioasekuracyjnych, żeby ustrzec swe gospodarstwo przed ptasią grypą. Przy odrobinie szczęścia daje się to obronić. Jeśli jednak dochodzi do wniknięcia chorego, dzikiego ptaka do pomieszczeń hodowlanej, wówczas może dojść do zakażenia stada.
Można zatem uznać, że w powiecie ostrzeszowskim ptasia grypa jest wciąż groźna. Co prawda od kilku dni nie ma nowych ognisk tej choroby, jednakże hodowcy muszą być w pełnej gotowości, przestrzegać przepisów sanitarnych i zasad bioasekuracji.

K.J.

Ogniska ptasiej grypy w powiecie ostrzeszowskim i powiatach ościennych

W związku ze stwierdzeniem ognisk choroby zakaźnej – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ostrzeszowskiego, w gminie Mikstat, w miejscowości Kotłów oraz w gminie Grabów nad Prosną, w miejscowości Giżyce, dla których obszar zagrożony chorobą przekracza granice jednego powiatu Wojewoda Wielkopolski zarządził, co następuje:
§ 1. 1. Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej „obszarem zapowietrzonym”, uznaje się teren obejmujący:
1) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Mikstat, miejscowości: Kotłów, Mikstat, Mikstat Pustkowie, Biskupice Zabaryczne;
2) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną, miejscowość Giżyce;
3) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice, miejscowości: Racławice, Renta, Mączniki;
4) w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice, miejscowości: Zamość, Biernacice, Kania;
5) w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice: Strzyżew Stara Wieś (część miejscowości Strzyżew), Strzyżew Kolonia (część miejscowości Strzyżew).
2. Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwany dalej „obszarem zagrożonym”, uznaje się teren obejmujący:
1) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Mikstat, miejscowości: Komorów, Przedborów, Kaliszkowice Kaliskie, Kaliszkowice Ołobockie;
2) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną, miejscowości: Bukownica, Chlewo, Książenice, Grabów nad Prosną, Grabów Pustkowie, Grabów Wójtostwo, Marszałki, Siekierzyn, Smolniki, Kuźnica Bobrowska, Zawady, Skrzynki, Bobrowniki, Dębicze, Kopeć, Palaty;
3) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Ostrzeszów, miejscowości: Niedźwiedź, Marydół, Korpysy, Siedlików, Rejmanka;
4) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kraszewice, miejscowości: Jaźwiny, Kraszewice, Jelenie, Jeziorki, Jajaki, Kuźnica Grabowska, Głuszyna;
5) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Czajków, miejscowości: Kopna;
6) w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice, miejscowości: Namysłaki, Masanów, Wielowieś, Rososzyca, Sieroszewice, Strzyżew (poza częściami Stara Wieś oraz Kolonia), Raduchów;
7) w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, miejscowości: Bogufałów, Chynowa, Przygodziczki, Antonin;
8) w powiecie kaliskim, w gminie Brzeziny, miejscowości: Ostrów Kaliski, Przystajnia, Moczalec, Jagodziniec, Brzeziny, Przystajnia-Kolonia, Czempisz, Pieczyska, Zagórna;
9) w powiecie kaliskim, w gminie Godziesze Wielkie, miejscowości: Stara Kakawa, Nowa Kakawa, Rafałów, Kakawa-Kolonia.
Ze szczegółowymi nakazami i zakazami wprowadzonymi Rozporządzeniem w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów ostrzeszowskiego, ostrowskiego i kaliskiego znajdują się tutaj.

Reklama
Reklama

Ogłoszenia

ogłoszenia o pracę

Teksty płatne